CRI Türk Haber Merkezi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu yılın 3. Enflasyon Raporu’nu açıkladı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, TCMB’nin yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentisini yüzde 14,1 olarak açıkladı. Bir önceki rapor döneminde yıl sonu enflasyon tahmini 12,2 olarak açıklanmıştı.

Merkez Bankası, 2022 yıl sonu için yüzde 7,5 olan enflasyon tahmini yüzde 7,8 olarak revize etti, 2023 enflasyon tahmini ise yüzde 5 olarak korudu.

Kavcıoğlu, yıl sonu gıda enflasyon tahminini yüzde 13’ten yüzde 15’e yükselttiklerini bildirdi.

Kavcıoğlu, risk primi ve oynaklığın düşmekle birlikte hâlâ yüksek seyrettiğini bildirdi. Emtia fiyatları, kur ve artan talebin enflasyonu yukarı yönlü etkilediğini ifade etti.

İKİNCİ ÇEYREKTE BÜYÜMEDE BAZ ETKİSİ GÖRÜLECEK

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Takip ettiğimiz yüksek frekanslı veriler, ikinci çeyrekte büyümenin baz etkisiyle oldukça yüksek oranda gerçekleşeceğine işaret ediyor. Sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüşü sağlama önceliği doğrultusunda kararlılıkla sürdürülmesi oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görmektedir.

İhracattaki güçlü artış eğiliminin yanı sıra turizm faaliyetlerinin canlandırılmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesini bekliyoruz.

Fiyat istikrarı temel amacımız doğrultusunda, elimizdeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.

Politika duruşu, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edecektir.

Yeni SWAP anlaşması için görüştüğümüz ülkeler var. Yakında yeni anlaşmaları açıkladığımızda hepiniz duymuş olacaksınız.”