China Daily / Li Yongming

Beijing, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapıyor ve dünya ile ülkenin karşılaştığı zorluklara rağmen dünyaya “güvenli, basit ve görkemli” bir Olimpiyat Oyunları sözü verdi. Çin, tüm imkânsızlıklar karşısında uluslararası ve ulusal gençleşme de dâhil olmak üzere hedeflerine ulaşabileceğine olan güvenini hızla koruyor. Çin, devam eden Kış Oyunları’nda yarışan sporcuların da yansıtması gereken Olimpiyat sloganı “Daha Hızlı, Daha Yüksek, Birlikte Daha Güçlü” hedeflerine ulaşmaya inanıyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), sporun birleştirici gücü, Covid-19 salgını ve diğer küresel zorluklarla mücadelede dayanışmanın önemi nedeniyle 20 Temmuz 2021’de “Daha Hızlı, Daha Yüksek, Daha Güçlü” şeklindeki orijinal Olimpiyat sloganına “Birlikte” ekledi. IOC’nin kararı Tokyo’daki 2020 Yaz Oyunları sırasında alması, bu zor dönemde dünyanın dört bir yanındaki insanlar ve ülkeler arasında iş birliği ve anlayışının desteklenmesinde sporun öneminden bahsediyor. Kore Cumhuriyeti’nin Pyeongchang kentinde düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları’nda Çin, 12 disiplinden oluşan 53 etkinlikte yarıştı ve altın madalya sıralamasında 16. sırada yer alarak bir altın, altı gümüş ve iki bronz madalyayı evine götürdü.

“DAHA HIZLI, DAHA YÜKSEK, BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ”

Çinli sporcular bu kez Beijing Kış Oyunları’nda daha iyi bir performans elde etmek amacıyla, hazırlıklarında ekstra enerji ve zaman harcadılar. Tüm faktörler arasında, bilimsel bir yaklaşım da önemli bir rol oynamıştır ve Çinli sporcuların Oyunlara hazırlanmasına yardımcı olmaya devam edecektir. Ayrıca, Çin hükümeti ülkede kış sporlarının gelişmesine yardımcı olmak için de büyük bir rol oynuyor.

2018’de Çin Olimpiyat Komitesi (COC), Beijing Kış Olimpiyatları’na hazırlanmak için dört yıllık bir plan başlattı ve sporcuların performansını artırmaya yardımcı olmak için spor bilimcilerin desteğiyle sporcu merkezli, antrenör liderliğindeki bir yaklaşım uyguladı. Bu girişimin yararları arasında, yerli ve yabancı antrenörlerden eğitim almış bir grup elit sporcunun ortaya çıkması ve uykuları, diyetleri, iyileşmeleri, eğitimleri ve ekipmanları hakkında bilimsel rehberlik almaları ve özel destek ekiplerinin desteklerini görmeleri olmuştur.

COC ilk olarak bir yetenek transferi programı başlattı ve kış sporlarında üstünlük potansiyeline sahip sporlardan sporcular seçti. Amaç, 2022 Kış Oyunları’nda Çinli sporcuların her disiplin ve sporun her etkinliğine katılımını sağlamaktı. Ayrıca, Çinli sporcular yetiştirmek ve onları 2022 Kış Oyunları’na hazırlamak için en iyi kış sporları ülkelerinden 79 antrenör alındı.

ÇİN KIŞ SPORLARININ GELİŞMESİ İÇİN SAĞLAM BİR TEMEL ATTI

Farklı disiplinlerden sporcular ileri düzeyde eğitim almak üzere bazı Avrupa ülkelerine gönderildi. Bir yıllık eğitimden sonra, kendi alanlarında üstün başarı gösteren veya umut vadeden sporcular Beijing ve Hebei eyaletindeki ulusal eğitim üslerinde daha yüksek eğitim için seçildiler. Bu aynı zamanda Kış Oyunları için milli takım kurmanın yanı sıra, ülkede kış sporlarının daha da gelişmesi için sağlam bir temel attı. Covid-19 salgınının bile eğitim programı üzerinde çok az etkisi olması, yetkililerin ve sporcuların özverisi ve motivasyonları ile olmuştur. Bu yaklaşım, sporcuların hızlarını, dayanıklılıklarını ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı oldu. Çinli sporcular Kış Oyunları’nda iyi bir performans göstererek, sadece spor hayallerine ulaşmakla kalmayacak, aynı zamanda genç Çinlilere kış sporlarına daha fazla katılmaları için ilham olacaklardır.

Çin’in performansı geleneksel olarak Yaz Olimpiyatları’nda Kış Olimpiyatları’ndan daha iyi olmuştur, çünkü kış sporları halk arasında popüler değildir ve daha az genç erken yaşta onlara katılır. Bu nedenle COC, yetenek geliştirme süresini kısaltmak ve ülkede kış sporları için geleneksel merkez bölgesi olan Çin’in sadece kuzeydoğusu yerine daha geniş bir bölgedeki sporculara şans sağlamak için “yetenek transferi” programını uygulamaya getirdi.

BEIJING 2022 KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI DÜNYAYI ORTAK GELECEK İÇİN BİR ARAYA GETİRİYOR

Çinli sporcuların yeteneklerini artırma girişimini desteklemek için yetkililer, Beijing ve Hebei’de hem yaz hem de kış sporları için birçok çok işlevli eğitim merkezi kurdular. Bu tesisler, yüksek performanslı eğitim için gerekli olan konaklama, eğitim, tıbbi ve bilimsel desteği sağlamaktadır. Hem yaz hem de kış sporlarında çok sayıda profesyonel, Kış Oyunları’na hazırlık sırasında tonlarca deneyim kazandı ve Kış Olimpiyatı ile ilgili projelere katılan bazı üniversiteler, araştırma kurumları ve işletmeler bilimsel eğitim programlarının teknolojik omurgası haline geldi. Ayrıca, çeşitli durumlarda antrenörlerle sorunsuz bir şekilde çalışan birçok gömülü spor bilimcisi, sporcuları desteklemek ve Kış Olimpiyatları’nda başarı elde etmelerine yardımcı olmak için kendilerini en son teknolojiyi uygulamaya adadı.

Yüksek performanslı sporcuların, antrenörlerin, bilim insanlarının ve diğer destek personelinin bilim ve teknolojiyi antrenmanlara uyguladığını, yurt içi ve yurt dışından sporcuların elit düzeyde bir arada yarıştığını görmek güzel, bu da yeni “Daha Hızlı, Daha Yüksek, Daha Güçlü-Birlikte” Olimpiyat sloganını yansıtıyor. Beijing Kış Oyunları, yurt içinde ve yurt dışında yeni bir nesle kış sporlarına katılmaları için ilham vermeye ve dünyaya umut, güç ile cesaret getirmeye yardımcı olabilecek en son spor bilimi ve teknolojisinin uygulanması için sağlam bir temel attı. Kısacası, Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları dünyayı ortak bir gelecek için bir araya getiriyor.