Dünyayı sarsan pandemi sürecinde teknolojilerde büyük bir değişim içine girdi. Teknoloji alanında son 10 yılda katedilen yol 1 yıl içinde alındı.

Covid-19 dünya tarihinde birçok gelişmeyi ters yüz ederken, teknolojiyi de hızlandırdı. “Pandemi, teknoloji dünyasında inanılmaz bir katalizör görevi gördü. Son 10 yılda katettiğimiz kadar yol aldık 1 yıl içerisinde.” Bu sözler Turkcell Bilişim Üst Yöneticisi Serkan Öztürk’e ait.

Teknolojinin nabzının tutulduğu Yakın Gelecek Programında 5G ve Yapay Zekâ Konferansında konuşulanlar masaya yatırıldı. Pandemi döneminin olumsuz yanlarının yanı sıra olumlu gelişmelerde olduğuna dikkat çeken İlkay Akkaya programda Turkcell Bilişim Üst Yöneticisi Serkan Öztürk’ün ve Türk Telekom Network Direktörü Ahmet Fethi Ayhan tespitlerini aktardı.

5G ve Yapay Zekâ Konferansı’nda konuşan Öztürk, teknoloji alanında yapılan her şeyin çok hızlı gerçekleşmeye başladığını belirterek, “Son 1 yıldır çok enteresan bir dünyada yaşıyoruz. Pandemi, teknoloji dünyasında inanılmaz bir katalizör görevi gördü. Son 10 yılda katettiğimiz kadar yol aldık 1 yıl içinde, hemen her sektörde inanılmaz değişiklikler oldu. Millet olarak teknolojiye o kadar hızlı adapte olabiliyoruz ki eğitim, sağlık, ticaret gibi birçok alan dijital ortama taşındı.” dedi.

Türk Telekom Network Direktörü Ahmet Fethi Ayhan ise, “Yapay zekânın sağlıkta erken teşhis, kişisel hataların engellenmesi, hastanın yakından takip edilmesi, eğitim, ulaşım, kamu güvenliği, medya, enerji gibi dokunmadığı temas etmediği alan yok. Ayrıca katkı sağlamadığı sektör bulunmuyor. Yapay zekâ ve endüstri 4.0’ı yan yana koyduğunuzda işin resmi çok farklı bir noktaya doğru gidiyor. Yapay zekâ ve makine öğrenmesi konusu ağırlıklı olarak güncel oyunu değiştirecek bir faktör olarak görülüyor.” ifadelerini kullandı.

Akkaya teknoloji ve pandeminin iş yaşamına etkisiyle yaygınlaşan uzaktan çalışmanın yaşam biçimlerinin de değiştirdiğine dikkat çekti. Uzaktan çalışma’nın tersine göç başlattığı başı da İstanbul’un çektiği aktarıldı.