China Daily

Çin Başbakanı Li Keqiang, cuma günü ülkenin en büyük yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi’ne sunduğu Hükümet Çalışma Raporu’nda, temel araştırmanın bilimsel ve teknolojik yeniliklerin kaynağı olduğunu söyledi. Li, merkezi hükümetin “yenilik kaynaklarına” verdiği desteği daha da artırmaya ve kilit alanlarda atılımlar elde etmek için yetenek ile araştırma değerlendirme sisteminde reform yapacağı sözünü verdi.

Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın istatistikleri, ülkenin geçen yıl araştırma ve geliştirme harcamalarının yaklaşık 2,4 trilyon yuanı (369,4 milyar dolar) bulduğunu ve beş yıldan fazladır ülkenin temel araştırmalardaki katkısının yüzde 6’dan fazla genel girdisinin araştırma ve geliştirme olduğunu gösteriyor.

Çin, bilim ve teknolojide yayımlanan makale sayısı bakımından şu anda dünyanın en üstünde yer alsa da, özellikle çip üretimi, uçak motorları ve büyük ölçekli endüstriyel yazılımlar olmak üzere bazı temel teknolojiler ile endüstrilerde birçok gelişmiş ülkenin gerisinde kalıyor.

KİLİT ALANLARDA ATILIMLAR YAPILACAK

Bu nedenle, geçen yılın sonlarında düzenlenen Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı’nda, merkezi yetkililer “ülkeyi boğazından ele geçiren” teknolojik sorunları çözme sözü verdiler. Bu, Li’nin dediği gibi, temel araştırmalara uzun vadeli girdiler, proje reformu ve yetenek değerlendirme sistemi gerektirir. Araştırmacıların, mevcut sistemin birçok gereksiz ve aşırı ayrıntılı formalitelerine ve “soğuk taburelerde oturarak” yıllarca, sonunda hiçbir bulgu veya geri dönüş üretmeyecek temel araştırmalara zaman harcamaktansa olabildiğince çok makale yayınlamaya ve kısa sürede olabildiğince çok patent başvurusunda bulunmaya neden bu kadar hevesli olmaları anlaşılmaktadır.

Li, sadece araştırma ve geliştirmedeki girdiyi artırma sözü vermek yerine, araştırmayla ilgili kurumlarda reform yapmanın aciliyetini vurguladı. Tüm araştırmaların, çalışmalarının değerini kanıtlayacak bulguları olması gerektiği, hurdaya çıkarılması gereken bir kavramdır, çünkü yalnızca katı performans değerlendirme sisteminin zincirlerinden kurtulurlarsa araştırmacılar öncü olarak hareket etmeye cesaretlendirilebilirler.