Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Yerel Hükümeti Sözcüsü Xu Guixiang, terör eylemlerinin sıkça meydana gelmesinin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi Batılı ülkelerin Xinjiang’da görmek istediği manzara olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Kanada, Xinjiang konusunda Çin’e yaptırım uygulama kararı aldı. Çin Dışişleri Bakanlığı ve Xinjiang yerel yönetimi bugün konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Xu, Xinjiang’ın toplumsal ve ekonomik başarısına rağmen neden bazı ABD’li teşkilat ve yetkililerce eleştirildiği sorusuna yanıt olarak, bir zamanlar Xinjiang’da terör eylemlerinin sıkça meydana geldiğini, bunun ABD gibi Batılı ülkelerin Xinjiang’da görmek istediği manzara olduğunu söyledi.

Xu, “Bugünlerde, Xinjiang’da istikrar ve refah korunuyor, bölgedeki vatandaşlar güvenli ve huzurlu bir ortamda yaşıyorlar. ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçler bundan büyük rahatsızlık duyuyor ve Xinjiang konusunda birçok yalan ortaya atıyor.” diye konuştu.

Xinjiang’ın başarılarının, Çin hükümetinin bölgede uyguladığı politikaların doğruluğunu gösterdiğinin altını çizen Xu, “Xinjiang’daki tüm etnik gruplara mensup vatandaşların yaşam seviyesini yükseltmeye devam edeceğiz. Bu, ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçlere vereceğimiz en iyi cevap olacak.” ifadelerini kullandı.