Tesla, Çin’in piyasa düzenleyicisi tarafından yürütülen bir soruşturmanın ardından, otomatik pilot özelliğiyle ilgili riskleri ele almak için Çin’de satılan 285 binden fazla elektrikli aracı geri çağırmayı planlıyor.

Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi tarafından Cumartesi yapılan açıklamaya göre Tesla, otopilot sistemleri sürüş sırasında çok kolay etkinleştirildiğinden ve potansiyel olarak araba kazalarına yol açabileceğinden, 211 bin 256 yerel üretim Model 3 aracı ve 35 bin 665 ithal aracı ve ayrıca 38 bin 599 Çin yapımı Model Y’yi geri çağıracak.

Tesla, geri çağrılan otomobiller için otomatik pilot sistemini ücretsiz olarak yükseltecek.

Tesla 2019’dan bu yana Çin’de 275 binden fazla ithal ve yerli Model 3 ve Model Y teslim etti ve teslim edilen arabaların çoğunun güvenlik sorunları nedeniyle geri çağrılacağı belirtiliyor.

Karar, piyasa düzenleyicisinin ürün kusurlarıyla ilgili bir soruşturma yürütmesinin ardından alındı.

Tesla, son aylarda bazı aksiliklerle karşı karşıya kaldı. Nisan ortasında Shanghai otomobil fuarındaki bir protesto viral hale gelirken, bir dizi kazanın kamuoyunu Kaliforniya merkezli şirkete karşı olumsuz etkileyeceği endişesi vardı.

Bloomberg’in bildirdiğine göre, bazı yerel yönetimler ve resmi kurumlar, Tesla arabaların güvenlik riskleri oluşturduğu endişelerini öne sürerek çalışanlarına Tesla sahipliğini gözden geçirmelerini önerdi. Yine de Çin yapımı Model Y’nin Mayıs ayındaki satış artışı endişeleri bir ölçüde hafifletti.