Global Times / Hu Xijin

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) merkezi ve güney kesimlerinde aşırı soğuk en az 31 kişinin ölmesine, birlerce ailenin günlerce elektriksiz kalmasına neden oldu. Büyük kaynaklara sahip ABD eyaleti Texas ağır biçimde etkilendi. Bu dünyanın en gelişmiş ülkesinde olması beklenen bir şey değildi. Peki, ne tür bir şeyin olması bekleniyordu? Ülkede Covid-19 neredeyse 500 bin kişiyi öldürdü. Bunun olması bekleniyor muydu? Ama yine de oldu.

ABD bir kez daha olduğu yerden düştü. Çin halkı bunu önemser çünkü bu ülkeyi modern yönetişimin standardı olarak görmeye alışmışız. 1980’lerden bu yana birçok Çinli entelektüel ABD’yi idealize etti, ABD-tarzı sistemin Çin halkının kendi ülkelerinde görmekten nefret ettiği değişik gerilikleri etkin biçimde ortadan kaldırabileceğini kabul etti.

Ama Çin artık ABD’ye bakmamız gerekmeyen bir düzeye kadar gelişti. İnternet bize birçok bilgi getirdi. Ve artan sayıda insan Pasifik’in öbür tarafına gitti ve ABD’yi “yeniden keşfetmiş” gibi görünüyoruz. Bu bize bu ülkenin birçok bakımdan çok zayıf hareket ettiğini görmemize izin verdi. Örneğin, belirli felaketlere karşı yardım yapma ve Covid-19’a karşı mücadelede ABD, Çin kadar iyi hareket etmedi.

Texas’ın Colorado kenti Belediye Başkanı Tom Boyd gibi davranacak bir Çinli yetkili hiç olmadı. O doğrudan kenti ve halkı azarladı. Şok edici bir şekilde, “Batın ya da yüzün. Tercih sizin!” dedi. Ayrıca “Hiç kimse size ya da ailenize hiçbir şey borçlu değil.” de dedi. Ayrıca “lanet sadaka peşindeki insanlar görmekten yorulduğunu ve hasta olduğunu” söyledi ve ümitsiz durum için “sosyalist hükümeti” suçladı. Boyd istifa etti. Ama eğer kendisi bir Çinli yetkili olsaydı, bu sadece bir istifa meselesi olmazdı. En azından toplum tarafından “toplumsal ölü” muamelesi görürdü.

GEÇMİŞTE BATI’NIN KENDİSİNİ DÜZELTME KONUSUNDA İYİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜRDÜ

Seçimle işbaşına gelen yetkililerin sıradan insanlarla bu şekilde konuşmaması gerektiğine inanmaya alışmışız. Ama gerçek şu ki, seçimler bile böyle ahlaksız yöneticilerin iktidara gelmesini engelleyemiyor. Daha da kötüsü, belki de o göreve seçildiği için bazı insanları göz ardı edebileceğini düşündü. Sonuç olarak, böyle sert bir açıklama ile onların damarına basıyordu.

Her şeyden öte bu ağır bir doğal felaketti ve biz ABD’nin birçok Amerikalının insan yapımı felaketlerden açı çektiği için çirkin bir ülke olduğunu söyleyemeyiz. Fakat orada olanlar şüphesiz biçimde, ABD’nin ciddi eksiklikleri olan sıradan bir ülke olduğunu gösterdi. Aslında, her ülkenin kendi sorunları vardır dolayısıyla ABD diğer ülkeleri suçlamak yerine kendi sorunlarını çözmeye odaklanmalıdır.

Çin kesinlikle kendisini geliştirmek ve uyum sağlamak için büyük çabalara yatırım yapan bir ülke. Çin toplumu ve hükümeti herhangi bir hata ya da yanlıştan ders çıkarmaya büyük önem veriyor. Geçmişte, Batı’nın kendisini düzeltme konusunda daha iyi kapasitesi olduğunu düşünürdük, ama şimdi bunun yanlış olduğu ortaya çıktı. Onları gözümüzde büyütmüşüz. Çin kendi sorunlarını düzeltmede her gün onlardan biraz daha iyi iş çıkarıyor. Bunun nedeni Çin’in son yıllarda hızla ilerlemesidir.