Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Texas eyaletinde, 2021’de dondurucu soğukların sebep olduğu ölümlerin eksik sayıldığı iddia edildi.

Texas’ta yayımlanan Houston Chronicle gazetesinin analizine göre, eyalette Şubat 2021’de yaşanan tarihi soğuklarda yaşamını yitirenlerin resmi rakamlardan dört kat fazla olabileceği belirtildi.

Analizde, bir hafta süren dondurucu soğuk döneminde, Covid19 veya diğer sebeplerle açıklanamayan 1000’den fazla ölüm tespit edildiği ve bunun eyaletin sağlık departmanının soğuklarla bağlantılı olarak bildirdiği 246 ölümün yaklaşık 4 katı olduğu ifade edildi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinde (CDC) ölüm istatistiklerinden sorumlu Dr. Bob Anderson, yaptığı açıklamada, “Orada bir şeyler olduğu açık. Şubat ayındaki ölümlerde elektrik kesintisiyle ilişkili gibi görünen oldukça büyük bir sıçrama var. Teorik olarak bunu başka bir şeyin yönlendiriyor olması mümkün.” ifadelerini kullandı.

Texas eyaletinde Şubat 2021’de, şiddetli kutup soğukları etkili olmuş, soğuk havanın dışında can kayıplarının önemli bir kısmının “hipotermi” kaynaklı, bir kısmının ise yollardaki buzlanmadan kaynaklı trafik kazaları ve karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle meydana geldiği bilgisi aktarılmıştı.

Texas’taki yerel kaynaklarda çıkan haberlerde, eyaleti etkisi altına alan sert kış şartlarının 45 ila 50 milyar dolar hasara yol açtığı iddia edilmişti.