Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin gündeminde Texas’taki kar fırtınası olduğunu aktaran Ediz Tiyanşan, ülkedeki milyonlarca kişinin evinde şu anda elektrik bulunmadığını bildirdi.

Elektrik kesintilerinin sebebinin Texas’ın yaklaşan kar fırtınasına hazırlıksız yakalanması olduğunu vurgulayan Tiyanşan, “Texas iklimi genelde çok yumuşaktır. Kışları çok daha yumuşak geçer genelde hiç kar görülmez. Meksika’nın tropikal iklimine yakındır, Texas’ın iklimi. Son 100 yılın en kötü kar fırtınasına yakalanmış durumda. Bazı şehirlerde hava sıcaklığı eksi 30’a kadar indi. Halk ne yapacağını şaşırmış görünüyor. Şehirlerin altyapısı tamamen çöktü diyebiliriz. Büyük şehirlerde elektrik şebekesi çalışmaz hale geldi çünkü altyapı bu kadar soğuğa elverişli değildi. Ana yollar ve eyaletleri birbirine bağlayan yollar dâhil olmak üzere yollar karlarla kaplandı. Hayat tamamen felç olmuş durumda. Yakın köylere yürüyerek gidip benzin arayan insanlar var. Dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden biri için bu oldukça utanç verici bir durum. Rakamlara baktığınız zaman hayatını kaybedenlerin sayısı 23’ü geçti. İçlerinde evsiz insanlar da var. İnsanlar ısınabilmek için garajlarında arabalarının klimasını açık bırakmışlar, karbon monoksit zehirlenmesinden hayatını kaybedenler var veya donmuş göllerde buzun üstünde yürümeye çalışırken düşen insanlar var. Halk bu duruma hiç alışkın değil. İletişim ağı bozulduğu için haber alınamayan insanlar mevcut. Çok ciddi bir drama yaşanıyor, şu anda. Hatta tarımdan sorumlu üst düzey bir yetkili eyalet valisine acil durum ilan edilmesi çağrısında bulundu. Texas’ta birçok tarım ürünü yetiştiriliyor. Milyonlarca dolar değerinde tarım ürününün kaybedildiği yönünde bilgiler var.” dedi.

UZMANLAR ABD’Yİ İKLİM DEĞİŞİLİĞİ KONUSUNDA UYARIYOR

Amerikalıların, sıcak olmasıyla bilinen Texas eyaletinde görülen kar fırtınasına çok şaşırdığını ifade eden Ediz Tiyanşan, kar fırtınası sonrası ülkedeki iklim değişikliği tartışmalarının yeniden gündeme geldiğini belirtti.

İklim değişikliği konusunda yorum yapan uzmanların, ABD’lileri benzeri felaketlerin çoğalacağı konusunda uyardığını kaydeden Tiyanşan, “Kar fırtınası ilk kez yaşandı. Uzmanlar, ABD bu tarz olaylardan ders almalı, iklim değişikliğiyle mücadelede somut adımlar atmalı, diyor. ABD atmosfere en çok karbon salan ülkelerin başlarında geliyor. Buna rağmen Trump döneminde Paris Anlaşması’ndan çıkılmıştı. Joe Biden göreve gelir gelmez bu anlaşmaya geri döndü. Çok ciddi bir teşkilatlanma söz konusu, tüm bakanlıkların içine iklim değişikliği konusunda bürokratlar yerleştirildi. Ben de önümüzdeki günlerde Texas yolcusuyum. Hem bu fırtınayı takip ediyor olacağım hem de soğuk hava koşulları dindikçe tahribatın boyutları daha net gözler önüne çıkacak, gelişmeleri takip edeceğim. Texas aynı zamanda sınır ülkesi olduğu için Meksika sınırına birden çok geçiş noktası var. Texas, Biden’ın getirdiği yeni göçmenlik politikasından etkilendi, orada aynı zamanda sınırdaki durumlara da bakacağız.” diye konuştu.