Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Behçet Üstün’ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye Futbol Federasyonu’nda (TFF) sular durulmuyor. Başkan Nihat Özdemir’in istifa sonrası açıklamalarına baktığımızda gerçekten bir şeyler yaptığını düşündüğünü görüyoruz. Gecemizi gündüzümüze kattık, şöyle çalıştık, böyle çalıştık, diyor ama ortada olumlu yapılmış bir tane icraat yok. Doğal olarak ben de istifasını olumlu karşılıyorum. Bence gelmiş geçmiş en kötü futbol federasyonu. ‘Bir şey düzelecek mi?’ derseniz ondan da çok umutlu değilim. Zira federasyon başkanlarının seçimden ziyade atama ile geldiğini biliyoruz. Çok bir şey değişmeyecek. Başkanın değişmesi önemli değil. Orada esas bu işleri yürüten 20-25 yıldır yerleşmiş bir ekip var. Onların değişmesi gerekiyor. Bu ülkede 20-25 yıldır birçok şey oldu fakat bu ekip hep orda. Türk futbolunun geldiği nokta ortada. Bir başarısızlık varsa o ekibin komple başarısız olduğu çok net. O yüzden Nihat Özdemir üzerinden çok fazla konuşmanın da bir esprisi yok. Sistemin tamamen değişmesi gerekiyor.

JAAP UILENBERG İSTİFA ETTİ

Merkez Hakem Kurulu Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg de istifasını verdi. İstifa mektubunda, ‘Sevgili hakemler, 8 Mart 2022 tarihi sonsuza kadar Türk Hakemliğinde kara bir sayfa olarak kalacak. 2022 Dünya Kupasına aday hakem ile beraber birçok hakemi uzaklaştırmak, adil olmayan ve inanılmaz bir karardı. Ülkemde ve Avrupa’nın birçok ülkesinde çok uzun zamandır hakemlik işinin içindeyim, şimdiye kadar böyle bir karar görmedim. Bu kararın alındığı gün Merkez Hakem Komitesi Başkanı Ferhat Gündoğdu’ya da böyle bir kararı, birçok hakemin kariyerini gerçek olgular ve açıklamalar olmadan öldüren bir kararı, desteklemeyeceğimi söyledim. Tahkim Kurulu’nun adil, bilgili ve güçlü bir şekilde tek doğru kararı alarak hakemlerin ve gözlemcilerin lehine karar vermesinden çok mutlu oldum. Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) kararı ise bağımsız bir kurul olan Tahkim Kurulu’nun kararına uymanın gerekli olmadığı yönünde oldu. TFF’nin Yönetim Kurulu ise MHK’nin bu yaklaşımını inanılmaz bir şekilde kabul ediyor. Çalışma yöntemleri adil ve dürüst değil ve tüm hakemler için çok tehlikeli, liste içinde kalmış hakemler de dâhil.’ ifadelerine yer verdi. Nihat Özdemir istifası ile birlikte MHK’nin da eli biraz zayıflamış olsa gerek. Bir sürpriz olmazsa yeni federasyon seçimine kadar muhtemelen kalacaklardır ama yeni federasyonla değişecektir.

FENERBAHÇE’DE YÜKSEK DİVAN KURULU BAŞKANLIĞI SEÇİMİ OLACAK

Fenerbahçe’de 9 Nisan’da seçimli Yüksek Divan Kurulu toplantısı olacak. Genel seçim varmışçasına ekran ekran dolaşan başkan adaylarını görüyoruz. Şu anda başkan olan Vefa Küçük’ün yanı sıra Sait Yılmaz, Nail Kır ve Uğur Dündar aday oldular. Vefa Küçük çok enteresan bir şekilde hırçınlık içinde. ‘Darbe’ olarak nitelendiriyor, ‘Düello edelim’ diyor. Rakip adayı bir ‘proje’ olarak değerlendiriyor. Öte yandan Başkan Ali Koç da Kıbrıs’ta çok yadırgatıcı şeyler söyledi. Koç, ‘Buradan Sayın Aziz Yıldırım’a gelmek istiyorum. Kendisi ameliyat olmuş. Acil şifalar diliyorum. Keşke ameliyat olmasaydı. Söyleyeceğim çok şey vardı. Onların niyeti ve tek dertleri pes etmem. Çünkü 2018’deki sonuçları hazmedemediler. Aday olsun, yarın seçime giderim. Şimdi daha fazla bir şey söylemeyeceğim. Bazen şans insanın yanında oluyor. Acil şifa diliyorum. Ağır bir ameliyat. Ailemde ağabeyim, babam geçirdi. Tez zamanda sağlığına kavuşur ve er meydanında herkes kendini gösterir. Restse rest, meydan okumaysa meydan okuma… Başkanlığımın en zayıf döneminde bunu yapıyorum.’ dedi. Başkan olarak bu sözleri söylemeye hakkınız yok. Her şeyden öte makama saygısızlık. Fenerbahçe’de apayrı bir cephe daha açıldı. İnşallah Yüksek Divan Kurulu seçimi bir an önce biter de bu gereksiz gerilim sona erer.

VAKIFBANK FİNALE YÜKSELDİ

CEV Şampiyonlar Ligi Fenerbahçe Opet-Vakıfbank rövanş maçı oynandı. Fenerbahçe Opet’in 3-0’lık galibiyeti ardından oynanan altın seti kazanan VakıfBank finale yükseldi. Güzel bir maç oldu. Bunlar Türk voleybolunun geldiği noktayı tekrar tekrar gösteren olaylar. Kazananı da kaybedeni de tebrik ediyoruz. İki güzide kulübümüz Türkiye’ye yarı final heyecanını yaşattılar.

Sultanlar Ligi’nde normal sezon sona erdi. Eşleşmeler, küme düşenler ve lige yeni yükselen takımlar belli oldu. Vakıfbank-THY ve Eczacıbaşı- Fenerbahçe Opet play off eşlemesi oldu. İlbank ve Çukurova Belediye Sultanlar Ligi’ne yükseldi. Kara Yolları ve Yeşilyurt küme düştü. Burada Yeşilyurt takımı ile ilgili ilginç bir durum var. 2020-21 sezonunda CEV Kadınlar Challenge Kupası’nı namağlup kazanmıştı.

Efeler Ligi’nde Halkbank-Arkas, Fenerbahçe HDI Sigorta-Ziraat Bankkart play off eşlemesi oldu. Avşar Maden Suyu Afyon Bld. Yüntaş ile Bingöl Solhan Spor takımları lige veda etti.

YENİ SPOR YASASI KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ

Yeni spor yasası olarak bilinen Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi. Yasa ile ilgili tartışmalar var. Yasa ile ilgili iyi niyetli olarak birçok sorunu düzeltmek için açıklamalar yapılıyor ancak çok ciddi tehlikelerde barındırdığı özellikle hukukçular ve spor insanları tarafından söyleniyor.  Kanun teklifinde, kulüplerin tamamı dernek statüsünden çıkarılıyor ve spor kulübü adını alıyor. Hâlihazırda şirket statüsünde olanlar ise spor anonim şirketi ismini alıyor. Arzu eden kulüplerin de spor anonim şirketi olması kolaylaştırılıyor. Sanki bunula birlikte kulüplerin satışının önü açılıyor.

Bu hafta sonu Fenerbahçe-Galatasaray derbisi oynanacak. Sarı lacivertlilerin üç aşağı beş yukarı ne oynayacağı belli. Burada sarı kırmızıların oyunu belirleyici olacak. ‘Bu bir derbi’ diyerek oynarsa başka, bu seneki Avrupa maçlarında oynadığı gibi oynarsa bambaşka bir şey olur. İnşallah keyifli bir maç izleriz.”