Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

FETÖ lideri Fethullah Gülen ile ilgili iddialara değinen İsmet Özçelik, “Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Pennsylvania eyaletinde yaşayan Fethullah Gülen’in zehirlendiği iddia ediliyor. Örgütün mollalarından birinin de intihar ettiği konuşuluyor. Örgüte konuşma yasağı getirilmiş. FETÖ merkezinde ciddi bir kargaşa hâkim. Önümüzdeki saatlerde, günlerde daha geniş şekilde yansıyacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

GÜNDEM 50+1

Erken seçim tartışmalarına değinen Özçelik, “Gündemde hiç yokken sürpriz bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli görüştü. Yine CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Parti Lideri Akşener ile görüşmesi oldu. 50+1 tartışması ise Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu’nun Erdoğan görüşmesi sonrası açıklaması ile başladı ve bu tartışma giderek büyüdü. Cemil Çiçek’in bu konuyla ilgili açıklamaları var. Bahçeli de partisinin grup toplantısında Çiçek’i isim vererek eleştirdi. Daha sonra AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar’ın açıklamaları oldu ve 50+1’in Cumhurbaşkanlığına kurulmuş bir tuzak olarak değerlendirdi. Erdoğan da grup toplantısından sonra yaptığı açıklamada ‘Meclis’in bileceği iş’ diyerek sanki açık bir kapı bıraktı.” diye konuştu.

F-35’İN ALTERNATİFİ SU-57’Mİ?

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 gerilimini değerlendiren Özçelik, “Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bölgesel sorunlar konusunda açıklamalar yaptı. Yunanistan konusunda ‘mütekabiliyet kapsamında diplomatik alanda ve sahada gerekli karşılık verilmektedir.’ dedi. Ege ve Akdeniz’de hem KKTC’nin hem de kendi haklarımızı koruma konusunda azimli olduklarını ayrıca buna muktedir olduklarını söyledi. S-400 konusunda ise ‘Nasıl NATO ittifakında S-300’ler kullanılıyorsa, biz de S-400 sistemini aynı şekilde kullanacağız.’ dedi. Yani bir anlamda S-400 konusunda kararlılık sergiledi. Akar, F-35 konusunda Türkiye’nin sorumluluklarını yerine getirdiğini fakat S-400 gerekçe gösterilerek, F-35’lerin tedariklerinin engellendiğini belirtti. ‘Olumlu sonuç alınmazsa Türkiye güvenliğini sağlamak için alternatifleri değerlendirmek zorunda kalacaktır.’ dedi. Alternatifler ne, diye baktığımızda Rus SU-57 çıkıyor ve bunu almak konusu konuşuluyor.” açıklamasında bulundu.

DÖVİZ KURLARINDAKİ ARTIŞIN NEDENLERİ

İsmet Özçelik, döviz kurlarındaki artışlar için de, “Çok hızlı artış var.  Bunun birkaç nedeni mevcut. ABD enflasyon verilerinin yükselmesi sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkıştırılan dozun artırılacağına dair beklentileri artışı güçlendirdi. Bu da doları diğer para birimleri karşısında biraz güçlü kıldı. Bu Türkiye’deki doları da etkiledi. İkicisi yurt içinde yoğun dış borç takvimi var. Bu da yine doları artıran faktörlerden biri. Bir başka neden de Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararı. Faizin düşeceği beklentisi TL’nin değerinin düşüyor. Bütün bunlara Türkiye’ye yönelik uluslararası hareketleri de ekleyecek olursak böyle bir durum ile karşı karşıya kaldık.” ifadelerini kullandı.

“ALMANYA’NIN TAVRINI ANLAMAK ZOR”

Almanya’nın enerji piyasası düzenleyici kurumunun Rusya’dan Avrupa’ya uzanan Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın ruhsatının dondurmasına değinen Özçelik, “Avrupa’da bir gaz sıkıntısı var. Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı Avrupa’ya gaz sevkiyatını çok artıracak bir olay. Bu engellenirse Avrupa’daki gaz sorunu daha da büyüyecek. Bu nedenle Almanya’nın tavrını anlamak zor. Şu an geçici Başbakan olan Merkel ısrarla Rusya ile ilişkilere dikkat çekiyordu. Putin de Almanya’nın ruhsatlandırma çalışmalarına bir an önce başlamasına vurgu yapıyordu. Buna rağmen tam tersi bir gelişme oldu. Bu gelişme Avrupa’nın ne kadar işine yarayacak emin değilim.” dedi.

REZA ZARRAB DAVASI VE BIDEN

Özçelik, ABD’deki Reza Zarrab davasında gizli dosyalar açılıyor olması için ise, “ABD’deki Zarrab davası Türkiye için sopa olarak kullanılan davalardan biri. Burada gizlik kararı verilen 50 dosyadan bahsediliyor. Bilindiği gibi Zarrab, ABD’ye gitmeden önce FBI ile anlaşıp itirafçı oldu. Orada da bildiği her şeyi anlattı. Bu başından biri bilinen bir şeydi. ABD’nin özellikle seçimlere yönelik müdahaleleri var. Bu ortamda böyle bir karar alınmış olunması insanın aklına Biden’ın Türkiye’de seçimlere müdahalesinin bir parçası mı? sorusunu getiriyor.” diye konuştu.

THE ATLANTIC DERGİSİ’NİN KAPAĞI

Amerikan The Atlantic Dergisi’nin son sayısındaki analizi değerlendiren Özçelik, “Bu da çok ilginç bir olay. The Atlantic Dergisi, ABD’nin en eski ve köklü dergilerinden biri. Son sayısında bir kapak yapıyor ve kapakta, Putin, Xi Jinping, Erdoğan, Maduro ve Lukaşenko’nun resimleri yer alıyor. Dergi bu liderleri ‘Otokrasi AŞ.’ diye değerlendiriyor. En önemlisi de bunların birbirlerini desteklediklerini ve Batı’ya karşı da kazandıklarını yazıyorlar. Bunun için de birçok örnek verdiler. Özellikle ABD’nin ‘bunlar kazanıyor’ tespiti yapması da dünyanın önümüzdeki günlerde nereye gideceği açısından dikkat çekici bir değerlendirme olarak düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.