Thodex kripto para borsası üzerinden dolandırıcılık yapıldığı gerekçesiyle haklarında dava açılan firari Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 21 sanığın yargılandığı dava ertelendi.

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, tutuklu sanıkların tamamı katıldı.

Bir kısım tutuksuz sanıkların Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılım sağladığı duruşmada, taraf avukatları hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, firari sanık Özer hakkında çıkartılan kırmızı bültenle yakalama kararının infaz edilmediğini belirterek, bunu tutanağa geçirdi.

Duruşmada, bazı müştekilerin zararlarının giderildiğini ve bir kısım müştekilerin şikâyetlerinden vazgeçtiğini tutanağa geçiren mahkeme başkanı, iddianameyi özetleyerek okudu.

Kimlik tespitlerinin alınmasının ardından sanıkların savunmalarına geçildi.

SANIK GÜVEN ÖZER: AYLIK GELİRİM 40 BİN DOLAR

Tutuklu sanıklardan firari Faruk Fatih Özer’in ağabeyi Güven Özer, kimlik tespiti sırasında reklam işiyle uğraştığını, aylık gelirinin 40 bin dolar olduğunu belirtti.

SEGBİS’le duruşmaya katılan Güven Özer’in eşi Zuhal Özer ise ev kadını olduğunu söyledi.

Duruşmada, savunma yapan Güven Özer, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, Thodex binasında kiracı olduğu için bulunduğunu öne sürdü.

Kardeşi Fatih Özer’in kendisinden kullanmadığı banka hesaplarını istediğini, kardeşi olduğu için de bu isteğini yerine getirdiğini savunan Güven Özer, bunun suç olduğunu düşünmediğini iddia etti.

Sanık Özer, kardeşinin bazı Balkan ülkeleri ile şirketi satma konusunda görüştüğünü söylediğini aktararak, onun yurt dışına kaçtığını televizyonlardan öğrendiğini savundu.

Dosyada mağdur gözükenlerin gerçek mağdur olmadıklarını, gerçek mağdurların Thodex ve Özer ailesi olduğunu iddia eden sanık Özer, babasının mağdurların zararlarını gidermeye başladığını söyledi.

Tutuklu sanıklardan Serap Özer ise Thodex şirketinde 2018 yılında ön muhasebeci olarak işe başladığını, orada evrak takibinde bulunduğunu anlatarak, Thodex‘in 2018’den beri sürekli büyüyen bir şirket olduğunu aktardı.

Kardeşi Faruk Fatih Özer’in yurt dışına çıktığını televizyonlardan öğrendiğini öne süren Serap Özer, “Dolandırıcılık ve kara para aklama suçu üzerimize atılıyor. Biz normal Türkiye standartlarında çalışıyorduk. Thodex hesabında benim şahsi hesabım vardı. 2017 ya da 2018 yılında Faruk benden kimliğimi ve pasaport bilgilerimi istemişti, ‘Bana lazım.’ demişti. Polisler bana al-sat hesabı gösterdi ama ‘Bu benim değil.’ dedim. Mail hesabı olarak bana hiç görmediğim hesap gösterildi. 125 milyonun üzerinde parayı benim adıma Faruk mu başkası mı yatırdı bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme başkanının, “Müştekilerin zararını giderecek misin?” diye sorduğu Serap Özer, “Ben şirkette sadece muhasebeciyim. Ödeyecek gücüm yok.” yanıtını verdi.

Tutuklu sanık Cem Uzunoğlu ise Thodex şirketinin yazılım biriminde çalıştığını, yönetici olmadığını belirterek, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

SANIK AVUKATINDAN REDDİHAKİM TALEBİ

Söz alan Faruk Fatih Özer’in avukatı Sevgi Eraslan, firari sanık Özer’in el yazısı ile yazılmış vekâletnamesini dosyaya sunduklarını belirterek, sanığa soru sormak istediklerini söyledi.

Mahkeme heyeti de noter aracılığıyla sunulan bir vekâletnamesi bulunmaması nedeniyle Eraslan’ın soru sorma talebinin kabul edilmediğini tutanağa geçirdi.

Sanık Uzunoğlu’nun avukatı söz alarak, reddihakim talebinde bulundu. Heyet, reddihakim kararını değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi. Kısa bir aranın ardından tekrar salona gelen heyet, reddihakim talebini reddetti.

Söz alan diğer tutuksuz sanıklar da suçsuz olduklarını ifade ederek, beraatlerini istedi.

Duruşma savcısı, tutuksuz sanıklar Faruk Fatih Özer’in şoförü Mehmet Çiçek ve koruması Recep Taş’ın hesaplarının şirketin içinin boşaltılmasında, paraların aklanmasında kullanıldığını ve bu iki sanık hakkında adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağını belirterek, sanıkların tutuklanmasını talep etti.

Ayrıca savcı, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamı yönünde karar verilmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, savcının, sanıklar Çiçek ve Taş’ın tutuklanmasına yönelik talebinin oy çokluğuyla reddine karar verdi.

Heyet, firari sanık Faruk Fatih Özer’in babası Zülküf Özer’in duruşmada tanık olarak dinlenilmesi için zorla getirme kararı çıkardı.

Firari sanık Faruk Fatih Özer hakkında çıkartılan kırmızı bülten kararının infazının beklenmesine hükmeden mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.