CGTN / Anthony Moretti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, iki günlük Çin ziyareti için pazar günü Tianjin kentindeydi. Sherman’ın varlığı ve tarzının, birkaç ay önce Alaska’nın Anchorage kentinde iki ülke arasındaki üst düzey görüşmelerin başlangıcında Çinli yetkililere fırça çekmeyi seçen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’den farklı olmasını umabiliriz. Bu toplantılar, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminden yetkililerin ilk kez Çinli meslektaşlarıyla bir araya geldiğini gösteriyordu. ABD’nin iklim elçisi John Kerry, nisan ayında Shanghai kentini ziyaret etse bile, Alaska’daki rahatsız edici karşı karşıya kalmadan bu yana önemli ikili görüşmeler yapılmadı ve Sherman’ın ne söyleyeceği ve yapacağı konusunda meşru bir çıkar olduğu anlamına geliyor. 

Hepimiz, diplomasinin doğrudan var olmak ve ülkenin siyasi pozisyonunu netleştirmek anlamına geldiğini kabul etmeliyiz. Ancak samimi olmak ile kaba olmak aynı şey değildir ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Alaska’daki toplantının açılış konuşmasında haddini aştı. Bunların hiçbiri diplomasinin olmasını gerektiren durumlar değil. Evet yine ülkenizin ilkelerini güvenle ve doğru bir şekilde temsil edin, ancak bunu masanın diğer tarafındaki erkeklere ve kadınlara saygılı bir şekilde yapın. 

Normale dönüşü temsil etmek yerine (normal durum ne kadar kusurlu olursa olsun), Blinken’ın yorumları Çin’i sevmek ya da Çin’e güvenmek için hiçbir sebep görmeyen selefi Mike Pompeo tarafından yazılmış gibi görünüyordu. Sherman’ın Çin ziyareti bir hafta süren Japonya, Güney Kore ve Moğolistan ziyaretinin ardından geldi. Farklı liderlerle yapılan görüşmelerden çok az önemli haberler çıktığı kabul edildiğinde, Sherman’ın herhangi bir diplomatik kuralı ihlal etmediğini tahmin edebiliriz. Sherman, aynısını Tianjin’de de yapmalı. 

ABD’NİN ÇİN İLE BİR ÇIKAR İTTİFAKI OLUŞTURMAK İSTEDİĞİ ALANLARI BULMAK ZORLAŞIYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı, Sherman’ın Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ve diğerleriyle yaptığı planlı görüşmelerle ilgili beklentileri azaltmak için üzerine düşeni yapıyor. Dışişleri Bakanlığı yumuşak bir üslupla yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu görüşmeler, ABD’nin çıkarlarını ve değerlerini ilerletmek ve ilişkiyi sorumlu bir şekilde yönetmek için Çin Halk Cumhuriyeti ile samimi görüş alışverişinde bulunmaya yönelik devam eden ABD çabalarının bir parçasıdır.  Dışişleri Bakan Yardımcısı çıkarlarımızın uyumlu olduğu alanların yanı sıra Çin’in eylemleri hakkında ciddi endişeler taşıdığımız alanları değerlendirecek.”

Ne yazık ki, ABD’nin Çin ile bir çıkar ittifakı oluşturmak istediği alanları bulmak giderek daha fazla zorlaşıyor. Her iki taraf da iklim değişikliği sorunlarının üzerine eğilmek için birlikte çalışmak istiyor gibi görünüyor, ancak bundan sonra? Fazla değil. 

Carnegie Uluslararası Barış Vakfı, Çin-ABD ilişkilerinin mevcut durumu hakkında açık sözlü, ancak dürüst bir değerlendirme sunuyor: “Çin-ABD stratejik rekabeti dünyayı altüst eden ve uluslararası tehditler için uluslararası yanıt olasılığını engelleyen bir tür ‘yönetilen düşmanlığa’ dönüşüyor.”

Meslekten olmayan kimselerin ifadeleriyle, çözüm bulmak için dünya çapında ABD ile Çin iş birliğini gerektiren birçok sorun bulunduğu anlamına geliyor. Ve şu anda bu sorunların üzerine gitmek için hiçbir şey yapılmıyor. 

Sonuç olarak, belki de Sherman’ın Çinli yetkililerle yaptığı görüşmeler hakkında söylenebilecek en iyi şey, onların gerçekten var olduğudur. Bu başarı için oldukça düşük bir çıta ve Tianjin’de olması muhtemel şeyi tanımlamanın hayal kırıklığı yaratan bir yoludur. Evet, ABD ile Çinli yetkililerin birbiriyle karşılıklı oturup ve birlikte çalışmaya başlaması daha iyidir. Ancak dünyanın her iki ülkenin liderliğine -ve belki de talepler daha iyi bir kelimedir- ihtiyacı var. Belki, sadece belki de hepimiz şaşıracağız ve bunu takip edecek mesaj, daha iyi tanımlanmış amaçlarla, daha fazla görüşmenin hızla takip edileceğidir.