CRI Türk Dış Haberler Servisi

Omicron varyantı tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. 2022 Beijing Kış Olimpiyatları öncesi Covid-19 ile mücadele çalışmalarını artıran Çin Halk Cumhuriyeti’nde Xi’an’dan sonra Tianjin kentinde ortaya çıkan vakalar ile salgınla mücadeleye hız kazandırdı.

15 milyon kişiye ev sahipliği yapan Tianjin, hafta sonu yoğun nükleik asit testlerine başladı. Bir günde tespit edilen 20 Covid-19 enfeksiyonun ikisi Omicron olarak kayıtlara geçti. Çinli epidemiyologlar, Çin ana karasında Omicron’a karşı ilk gerçek savaşın başladığının altını çizdi. Ani salgın aynı zamanda komşu Beijing’i alarma geçirerek yüksek yayılma olasılığı yarattı. Ancak epidemiyologlar, yeni viral zincirin kaynağının hızlı bir şekilde izlenmesi ve etkili önlemler alınması koşuluyla, Çin’in Bahar Festivali ve 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na yalnızca birkaç hafta kalana kadar salgının sona ermesinin beklendiği konusunda güvence verdi.

Kamu güvenliğini sağlamak ve Omicron’un daha fazla yayılmasını önlemek için, şehir sakinlerinin yerlerinde kalmaları ve nükleik asit testi olmaları gerektiği duyuruldu.

Tianjin Belediyesi pazar günü yaptığı açıklamada, kliniklerin nükleik asit testi bilgilerini her iki saatte bir güncelleyeceğini söyledi. 24 saat içinde nükleik asit testi yaptırmayan Tianjin sakinlerinin sağlık kodu riskli kategoriye çevrilere toplu taşıma ve kamu alanlarını kullanımı kısıtlanmış olacak.

Tianjin Belediyesi sağlık komisyonu yetkilisi Zhang Ying, hastalara ve viral bulaşma zincirine dayanarak, daha fazla pozitif enfeksiyonun ortaya çıkmasının beklendiğini söyledi. İlk vakaların tespit edildiği etkilenen 1 ile 6 numaralı metro hatları pazar gününden itibaren kısmen kapatıldı ve Tianjin Binhai Uluslararası Havalimanı 144 uçuşunu iptal etti.

İsmini vermeyen bir immünolog, Global Times’a verdiği demeçte ilk kez Omicron ile enfekte olmuş yerel vakalar keşfedildiği için Çin ana karasında Omicron’a karşı büyük belirsizliklerin olacağını belirtti.  Cumartesi günü düzenlenen bir konferansta konuşan Shanghai önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanı Zhang Wenhong, bazı kaynakların yeni varyantın nispeten küçük semptomlara neden olduğunu söylemesinin asılsız olduğuna dikkat çekerek dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu. Yeni varyantın tıbbi görüntülemesini araştırdıktan sonra, Omicron’un insanın bağışıklık sistemiyle savaştığını ve kazandığını söylemenin güvenli olduğunu söyledi. İmmünolog, iki şehir arasında gidip gelen çok sayıda insan nedeniyle Tianjin salgınının Beijing ve hatta Kış Olimpiyatları için oluşturacağı riskler konusunda uyardı.

BEIJING’DE YOĞUN ÖNLEMLER

Beijing Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, yerel sakinlerin Tianjin’e seyahat etmekten kaçınmalarını önerdi. 23 Aralık 2021’den beri Tianjin’in Jinnan ve Nankai bölgelerini ziyaret eden Beijing’deki herkes evde karantinaya alınacak ve test edilecek.

Wuhan Üniversitesi patojen biyolojisi departmanı müdür yardımcısı Yang Zhanqiu, koronavirüsün kış aylarında salgın ve enfeksiyona neden olma olasılığının daha yüksek olduğunu, bu nedenle Çin’in şu anda daha sık salgınlar görülebileceğini gündeme taşıdı.

Yang, “Virüsün Çin’e geldiği kaynak ve zaman belirlenir belirlenmez, daha büyük ölçekte yayılma kontrol edilebilir. Bahar Festivaline sadece üç hafta kaldı, eğer kaynağı saptayabilir ve ilgili önlemleri alabilirsek Tianjin’deki salgın zamanında bitebilir.” ifadelerine yer verdi.