CGTN / John Gong

Tibet’in barışçı kurtuluşunun 70. yıl dönümünde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping son birkaç gün içinde Tibet Özerk Bölgesi’ni ziyaret etti. Bu son 30 yılda üst düzey bir Çin yetkilisinin yaptığı ilk ziyaretti ve haklı olarak Tibet’i geri bir kölelik toplumundan gelişen modern Çin uygarlığının bir parçasına dönüştüren olağanüstü başarı olarak hizmet etti.

Xi’nin ilk durak noktası Nyingchi idi ve sonradan Lhasa’ya trenle gitmesi Tibet’in Çin’in göbeği ile yakın ilişkilerini temsil ediyordu. Daha geçen ay açılan Lhasa ile Nyingchi arasındaki tren yolu, yılın büyük kısmında dondurucu hava koşullarına sahip dağlık bölgelerde 435 km’den fazla bir uzunluğa sahip.

Qinghai-Tibet platosundaki değerli Çin tren yolu teknolojisi kendi içinde büyük bir mühendislik başarısı. 40 yıllık bir zamanda, Lhasa’da en yüksek, en uzun, en zor ve ama en güzel demir yolunu, milyarlarca yuan harcayarak inşa ettik. Birçok insan bu rüyanın gerçekleşmesi için inşaat sırasında hayatlarını kurban etti. Ve şimdi Qinghai-Tibet tren yolunu, Sichuan eyaleti yolu üzerinde, Tibet’in doğu kısmındaki güzel bir şehir olan Nyingchi’ye ulaştırdık. 1951’den önceki eski günlerde, Lhasa ile Nyingchi arasındaki yol at sırtında neredeyse bir ay sürüyordu. Bugün Cumhurbaşkanı Xi’nin birkaç gün önce yaptığı yolculuk sadece 3 saat sürdü.

Ctrip’den bilet alırken, günde iki kent arasında her yöne giden üç tren var ve bunların yolculuk süreleri 3 ila 4 saat arasında. Merkezi hükümetin Tibet’te son 70 yılda yaptıklarını neredeyse bir aylık bir yolculuğu sadece 3 saate indirmemizden daha çarpıcı biçimde gösteremez.

Tren yolu kesinlikle Tibet’e getirilen tek şey değil. Orada okullar da açtık. Binlerce okul açtık. Bugün Tibet’teki okul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 100’ü okula gidiyor hem Tibet hem de Mandarin dilini öğreniyor. Okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 10’dan az.

YARININ TİBET’İ HER ZAMANKİNDEN DAHA GÜZEL OLACAK

1978’den bu yana, merkezi hükümet Tibet’teki Lamacı manastırların restorasyonu ve işletmesi için milyarlar harcadı. Bugün Tibetli rahiplerin yaklaşık yüzde 100’ü hükümetten maaş alıyor, asla geçinmek için bir sonraki aşar vergisinin toplanması konusunda endişe etmiyorlar.

Tibet tarihi ve edebiyatı ile ilgili çalışmalarla Tibet kültürünü koruyoruz, Tibet tıbbını inceledik. Yollar, otobanlar, oteller, fabrikalar, elektrik santralları, konutlar ve alışveriş merkezleri inşa etti. İnsanları yoksulluk ile cehalet zincirlerinden kurtardık ve onlara kendi rüyalarının peşinden gitme gücü verdik.

Havaalanında Xi’yi selamlamak için toplanan kalabalığa, Xi’ye ve konvoyuna verilen geleneksel Tibet giysisi Hata’ların sayısına Tibet halkının iyileşen hayat standartlarına bakın. Bu yeni Tibet’in 70 yıllık tarihinin insanlık için uygarlığın ses getiren bir zaferi olduğunun inkâr edilemez bir kanıtı.

Cumhurbaşkanı Xi yol boyunca birkaç kısa konuşma yaptı, çevre koruma ve ekolojik korumanın önemini vurguladı. Xi, Tibet’teki iki büyük nehir olan Nyang Irmağı’nın Yarlung Tsangpo Irmağı ile birleştiği bir köprüde yaptığı konuşmada, bu bölgeyi tanımlamak için “saf toprak” deyimini kullandı ve Tibet Ekolojik ve Çevre Koruma Bürosu Müdürü’ne bölgeyi kesinlikle koruma emri verdi. Yarının Tibet’inin her zamankinden daha da temiz ve güzel olacağına hiç kuşku yok.