Çin Komünist Partisi (ÇKP) Tibet Özerk Bölgesi Komitesi Sekreteri Wu Yingjie, Tibet’te kırsal alanlarda kişi başına harcanabilir gelirin geçen yıl 2019 yılına göre yüzde 12,7 artışla 14 bin 598 yuanı bulduğunu açıkladı.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi bugün Tibet Özerk Bölgesi’nin ekonomik ve sosyal kalkınma durumuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Wu Yingjie, Tibet’in barışçıl şekilde kurtuluşa kavuşmasının 70. yılında yerli halkın yaşam koşullarının hayli iyileştiğini söyledi.

Yu Yingjie’nin açıkladığı verilere göre, Tibet’in kırsal kesimlerinde kişi başına harcanabilir gelir geçen yıl 1959’daki 35 yuan seviyesinin 416 katı olan 14,598 yuana ulaştı. Tibet’e bağlı 74 yoksul ilçe ve bölgede 628 bin kişi yoksulluktan kurtarıldı.

15 yıllık zorunlu eğitimin yaygınlık oranı yüzde 95,03’e ulaştı, yeni nesil işgücünün ortalama eğitim süresi 13,1 yıla çıktı ve üniversite mezunlarının istihdam oranı yüzde 99’u buldu.

Ayrıca Tibet’in kentsel ve kırsal kesimlerinde yaşayanları kapsayan sosyal güvenlik sistemi temelde kuruldu. Temel emeklilik sigortası kapsamı yüzde 95’in üzerine çıktı.

Tibet’te ortalama yaşam süresi 71,1 yıl olurken, bölgedeki her nahiyeye ve köye sağlık ocakları açıldı. Hidatik, Kashin-Beck hastalığı, doğuştan kalp rahatsızlığı ve katarakt gibi sık rastlanan hastalıkların kökü kazındı; Covid-19 salgını da kontrol altına alındı.