CGTN / Bradley Blankenship

Eurostat’ın yayınladığı istatistiklere göre, Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki 555 milyon Euro’luk (671 milyar dolar) ticarete karşın, 586 milyar Euro’luk ticarete ulaşarak, geçen yıl, Çin AB’nin en büyük ticaret ortağı olarak ABD’nin yerini aldı.

Yeni AB-Çin Kapsamlı Yatırım Anlaşması’ndan (CAI) önce gelen bu veri, Çin ve AB’nin Covid-19 salgınının sonrasında küresel ekonominin toparlanmasına öncülük etmekte vazgeçilmez ortaklar olacağını gösterdi.

Çin’in dünya ekonomisinin toparlanmasındaki önemi azımsanamaz. 2020’de ekonomisi pozitif büyüme gösteren tek büyük ekonomi olarak, Çin geleceğe hızla ilerliyor ve doğrudan yabancı yatırımlar (FDI) için daha da cazip bir yer haline geliyor. Çin’in koronavirüs salgınını başarılı yönetmesi, 2020’de en büyük FDI alan ülke olmasına yansıdı.

ÇİN’İN DÜNYA EKONOMİSİNİN TOPARLANMASINDAKİ KATKISI BÜYÜK

Ama birbirine bağlı küresel ekonominin egemen olması için ortaklığa ihtiyacı var. AB ve Çin arasında, sadece ticaret hacmi, Çin’den AB’ye giden tıbbi malzemeler sayesinde muhtemelen artmayacak, aynı zamanda Avrupa mallarına yapılan Çin’deki tüketim harcamaları da artış gösterecek. Bu, herkesin devam etmesini istediği bir al ver durumudur ve yeni CAI anlaşması bu rotanın devam etmesini garanti altına alacak.

Sadece Çin bu on yılın sonunda dünyanın en büyük ekonomisi haline gelmeyi hedeflemiyor, fakat birkaç hafta önce Morgan Stanley analizcileri Çin’in tüketici harcamalarının 2030’a gelindiğinde ikiye katlanarak 12,7 trilyon dolara yaklaşacağını da tahmin etti, bu rakam ABD’nin şu andaki tüketim harcamaları hemen hemen bu kadardır.

Bu cephede, Çin zaten yenilikte öncü konumunda. Örneğin, Çin’in e-ticaret sektörü ki, e-ticaret Covid-19 döneminde tüm dünyada genişledi, zaten ABD ve AB’nin toplam e-ticaret sektörlerinden daha büyük. Facebook ile Walmart dâhil büyük Batılı şirketler çoktan işlerini büyütmek için, salgının başlangıcından bu yana Çin e-ticaretinden bazı özellikleri kaldırmaya başladılar.

Bunun yanı sıra, Çin e-ticaret sanayi, kayıtlara geçmiş bazı en sinsi rekabet düzenlemeleriyle karşı karşıya. Tekeller kontrol altında tutulduğu için, bütün dünyadan ürünler Çin tüketici ekosisteminde kolayca yer bulabilir.

ÇİN’DE E-TİCARET SEKTÖRÜ HIZLI BÜYÜME KAYDETTİ

Bu arada ABD, büyük oranda derin çelişkileri ortaya çıktığı için geride kalıyor. Ülkenin ekonomisi 20202’de yüzde 3,5 küçüldü, bu 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en büyük Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) azalmasıydı ve konut ile hükümet dışında her sektör bundan etkilendi. Milyonlarca Amerikalı işsiz ve işten atılma, gıda güvensizliği ya da derin yoksulluğa düşme riski ile karşı karşıya.

Eğer bu yeterince kötü değilse, ABD daha bir ay olmadan önce, eski Başkan Donald Trump’ın kışkırttığı şiddetli bir çete 6 Ocak’ta ABD Kongresi’ni bastığı bilinen hafızadaki en sarsıcı skandaldan yeni çıktı. Bu dünyayı korkuttu ve Amerikan siyasi sistemindeki derin çatlakları ortaya koydu.

Neden yabancı iş insanlarının Amerika’ya yatırım yatmaya ya da yeni çoğu faturalarını ödemeye çabalayan Amerikan müşterilerini çekmeye bahse girmeyeceklerini görememek zor. ABD’ye FDI 2008 finansal krizinden bu yana sürekli düşüyor, ama 2020’de uluslararası yatırımcıların ülkenin istikrar sağlamasına güveni düştüğü için uçurumdan düşer gibi düştü.

Aynı zamanda, ülkelerdeki tekeller o kadar yoğunlaştı ki, iş yapmaya başlama maliyeti birçok sektörde işe başlamak için neredeyse başa çıkılamaz boyutlarda. Yenilikçi bir şirket bir rekabetçi olduğunu kanıtlasa bile, federal hükümetin haksız rekabet karşıtı saldırılarıyla yüz yüze kalabilir. Bu, eski Başkan Donald Trump’ın ByteDance, Tencent ve diğer Çin şirketlerine karşı aldığı idari kararlarda ortaya kondu.

Bütün bunları aklımızda tutarak, Çin’in geçen yıl AB’nin en büyük ticaret ortağı olduğunu görmek ve gelecekte de böyle olması şaşılacak bir şey değil. Çin’in büyüyen tüketici piyasası, dünya küresel durgunluktan çıkarken, özellikle AB’ninkiler olmak üzere yabancı şirketleri benzeri görülmemiş fırsatlar sunacak. Yenilik istikrar getirir, siyasi idare düzenleme yapar ve büyüyen Çin tüketici temeli bu doğal ekonomik ortaklığın büyümesi için bütün nedenlere sahip.