Global Times

Çinli uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden yönetiminin, giderek karmaşıklaşan bir teknoloji platformu olan video paylaşım uygulamasının büyümesi, sadece ABD internet sektörünün sınırlarının genişlemesiyle kalmayıp, aynı zamanda dünyanın en büyük ekonomisindeki geliştiriciler ve kullanıcılar için yeni fırsatlar yaratması nedeniyle TikTok konusunda akıllıca bir seçim yapabileceğini söylediler.

South China Morning Post’un kimliği belirsiz bir kaynağa dayanarak verdiği habere göre, TikTok’un ana şirketi ByteDance, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın görevinin sona ermesinden sonra ABD’deki varlıklarını, Oracle ve Walmart liderliğindeki bir gruba satma planını askıya aldı. Söz konusu kaynak, “Anlaşma, aslında Trump yönetiminden gelen talepleri karşılama için tasarlandı. Ancak Trump gitti ve anlaşmanın varlık sebebi de onunla birlikte gitti.” dedi.

Trump, geçen yıl, ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek, popüler video uygulamasının bir Amerikan şirketine ya da ABD’li şirketlerden oluşan bir gruba satılması talimatı verdi. Oracle ve Walmart, TikTok’u satın almak konusunda Microsoft karşısında üstünlük sağlamıştı.

Geçen hafta ilgili bir gelişmeyle, Biden yönetimi, hükümetin bir federal bölge mahkemesi yargıcının aralık ayında TikTok yasağına karşı verdiği tedbir kararıyla ilgili temyiz başvurusunu erteleme kararı aldı.

BIDEN SELEFİNE GÖRE AKILLICA BİR YOL İZLİYOR

Beijing merkezli bir internet sektörü uzmanı olan Liu Dingding Global Times’a verdiği demeçte, Biden yönetiminin, normal iş faaliyetlerine daha az müdahale etmenin yanı sıra ABD’de iyi maaşlı işler yaratmak için başkalarının teknoloji üstünlüğünden yararlanma anlamında selefine göre “akıllıca bir yol” izliyor gibi göründüğünü söyledi.

Liu, ayrıca başarılı bir TikTok’un, ABD’de internet sektörüne taze bir soluk getireceğini, ABD’de platformda yaratıcılığını göstermeye ve yenilik yapmaya istekli geliştirici ile genç insanlara “tonlarca yeni fırsatlar” sağlayacağını vurguladı. Liu, TikTok’un bir ABD şirketine satılmasının, ABD piyasasında TikTok’un büyüyen işlerinin gelirini paylaşmak isteyenler için en iyi seçim olmayabileceğine işaret etti.

2020 yılında TikTok’u indirenlerin sayısı ABD cep telefonu uygulamaları sıralamasında listenin başında yer aldı. Şu anda ABD’de, TikTok’un 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor ve bu sayı ABD nüfusunun üçte birine yakın. 

Araştırma şirketi Sensor Tower’a göre, TikTok’un ocak ayında geliri, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 3,8 oranında arttı. Bu gelirin yaklaşık yüzde 82’si TikTok’un Çin versiyonu Douyin tarafından elde edilirken, ABD ile Türkiye piyasaları sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 2 oranında katkıda bulundu. Financial Times, TikTok’un, 2021 yılında tanıtabileceği yeni özellikleriyle ilgili planlarını gören kişilere atıfta bulunarak, ABD’deki sıradan kullanıcı sayısındaki hızlı artış haricinde, TikTok’un, ABD piyasasında e-ticarette agresif bir genişleme planladığını yazdı.

Liu, “Genel olarak, Biden’ın gelecekteki politikasında iş kurallarına saygı göstereceği konusunda olumlu bir bakış açısına sahip olmamıza rağmen, TikTok’un ABD’de gelecekteki faaliyetlerinde gizlilik kaygıları ve anti-tröst suçlamaları gibi belirsizlikler var olmaya devam edecek.” dedi.