CRI Türk Dış Haberler Servisi

Karantina süreci insanların dijital dünyada daha fazla süre geçirmesini tetikledi. Çevrim içi olarak vakit geçirmek isteyen kullanıcıların en fazla ilgi gösterdiği uygulamalar pandemiden önce değişim göstermeye başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli sosyal medya devleri olan Facebook ve Instagram bu süreçte düşüş trendinden çıkamayan uygulamalar oldu.

Araştırma şirketi olan Sensor Tower’a göre, TikTok dünya çapında en çok hasılat yapan oyun dışı uygulama olarak 2020’ye damga vurdu. Araştırmada, kullanıcıların uygulamaya harcaması geçen yıl  128 milyon dolara yaklaşarak Ocak 2020’deki gelirinin 3,8 katına ulaştı. Rapordaki veriler, uygulamanın gelirinin yaklaşık yüzde 82’sinin Çince versiyonu olan Douyin’den geldiğini gösterdi. İki Çinli çevrim içi film ve video akışı uygulaması Tencent ve iQIYI, toplam gelir açısından listede beşinci ve yedinci sırada yer aldı.

Ocak ayında ABD, TikTok için en büyük yurt dışı pazar konumu olmaya devam etti.

TikTok, ABD merkezli Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı geride bırakmayı da başararak, yıllık yüzde 325’lik bir büyüme kaydetti.

Araştırmalar, 2020’nin ilk 9 aylık sürecinde dünyadaki toplam sosyal medya kullanıcısının 453 milyon artarak 4,14 milyara ulaştığını gösterdi. Karantinalar ile sosyal medya kullanıcı sayısı ilk kez dünya nüfusunun yarısını geçti. Tiktok kullanıcısı bu dönemde 689 milyon hesaba ulaştı.

TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA

TikTok’un yurt dışı ikinci büyük pazarı ise Türkiye oldu. Mobil video tüketimi 2020’de yüzde 40 arttı. Türkiye’de kullanıcılar 2020 yılında toplam 9 milyar saatlik süreyi mobil cihazlarda video izleyerek geçirdi.

Sosyal medya araştırmaları yapan “We Are Social 2020” raporuna göre Türkiye istatistikleri 62 milyon internet kullanıcısı, 54 milyon sosyal medya kullanıcısı ve 77 milyon mobil kullanıcı olduğunu gösteriyor.

We Are Social 2020 Türkiye İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanım İstatistikleri Genel Tablo

İstatistikler kullanıcıların Instagram’da geçirdiği sürenin kısaldığını gösterirken, ayda ortalama 14 saat izlenme oranı ile kullanıcıların TikTok’u tercih ettiğini ortaya koydu.

Türkiye’de 2020 mobil uygulama indirme sayılarında ilk beşi, EBA, Telegram, TikTok, Twitter ve Pinterest gibi iletişim tabanlı uygulamalar paylaşıyor. Son verilerde Türkiye’de Tiktok kullanıcı sayısının 29 milyonu geçmek üzere olduğu belirtiliyor.

KULLANICILAR NEDEN TIKTOK’U TERCİH EDİYOR?

Uygulama kullanıcıların ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş bir içerik akışı sunuyor. Neredeyse tüm kullanıcılar bu akış seçeneğinde zaman geçiriyor. Bu da içerik üretme noktasında üreticilere yol gösteren bir haritaya dönüşüyor. TikTok algoritması uygulamaya girdiğiniz andan itibaren popüler içeriklerden sizin ilginizi çekebilecek videoları size ulaştırıyor. Bu sayede kullanıcılar arama yönetimi ile uğraşmadan diledikleri videoya ulaşmış oluyorlar.