CGTN

Çin’e karşı sertlik yanlıları Biden yönetiminin WeChat ve TikTok yasağına ara vererek zayıflık gösterdiğinden korkuyor.

Bu yanlış bir güç ve zayıflık anlayışını yansıtıyor. Eldeki tüm verilere göre, Trump yönetimi Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) zayıf halde bıraktı. İttifaklar zayıflatıldı. Ticaret fırsatları kaybedildi. Uluslararası kuruluşlardaki etki düştü. ABD’ye güven sarsıldı.

ABD’li uzman ve yorumcular, Trump’ın Çin’le ticaret savaşının ABD’nin kendine verdiği bir zarar olduğunu, açıklanan hedeflerin hiçbirini gerçekleştiremediğini ve açıklanmamış yan ekonomik zarara yol açtığını düşünüyor. Gümrük tarifeleri her iki ülkeye zarar verse de genişleyen bir ekonomiye sahip olan Çin, herhangi bir kaybı telafi etme konusunda ABD’den daha iyi bir durumda. Bu bağlamda, Trump yönetiminin felaket ticaret politikalarının gözden geçirilmesi ABD’nin gücünü zayıflatmayacak, yeniden kuracak. Trump’ın WeChat ile TikTok yasakları ABD’deki mahkemeler tarafından engellendi ve bunun bir mantığı yoktu. Bu yasaklar kaprisli ve keyfiydi.

ÇİN MEŞRU ULUSAL GÜVENLİK ÇIKARLARINI SAVUNAN HİÇBİR ÜLKEYLE ANLAŞMAZLIĞA DÜŞMEZ

Çin meşru ulusal güvenlik çıkarlarını savunan hiçbir ülkeyle anlaşmazlığa düşmez. Çin’in yabancı internet ve teknoloji şirketlerinin kendi sınırları içinde nasıl çalışacağı ile ilgili açık kuralları vardır.

Ama Trump yönetimi zamanında, “ulusal güvenlik” kavramı tanınmayacak derecede çarpıtıldı ve hatta Kanada gibi geleneksel müttefiklere saldırmak için bile kullanıldı.

Biden yönetiminin hangi yabancı teknoloji platformlarının Amerikalılar için risk teşkil ettiği ile ilgili açık kriterler seti geliştirdiği söyleniyor. Bu ABD’nin açık kurallar seti olmasına imkân tanıyacağı ve Çin şirketlerine özel rastgele saldırıların sona erdiği anlamına geliyor. Beijing açık kurallar setini memnuniyetle karşılayacaktır.

Biden yönetimi küresel sorunları ve ABD’nin karşılaştığı tehditleri çözmek için, uluslararası yol kurallarına odaklanarak, çok taraflı bir yaklaşım gösterme sözü verdi. ABD’nin iç yasalarına uymaya çalışmak bu yolda iyi bir ilk adım olacaktır. Fakat Çin’e karşı sertlik yanlıları bunun insaniyet namına ya da zayıflık yüzünden atılan bir adım olmadığını anlamalıdır.

Aksine bu ABD çıkarlarını savunmak için atılan bir adımdır. Qualcomm ve Micron gibi ABD teknoloji firmaları Çin piyasasına büyük ölçüde bağlıdır. Çin’de büyük gelir elde eden diğer ABD şirketleri arasında Apple, Boeing, Caterpillar, General Motors ve Ford da var.

TIKTOK VE WECHAT YASAĞINA ARA VERİLMESİ İYİ BİR BAŞLANGIÇ

Eğer ABD rastgele yasaları göz ardı ederek Çin şirketlerine saldırmaya devam ederse, kendi şirketleri de güven içinde olmayacaktır. Trump yönetimi asla Çin’in herhangi bir darbeye, ister ekonomik ister askeri olsun, karşı koymaya tamamen yeterli olduğunu anlamamış görünüyordu. Çin ile ABD on yıllardır ekonomik ortaklardı ve birçok ortak çıkarları var.

Biden yönetimi için, Çin ile sorunlu ilişkileri, her iki tarafa da zarar veren ve kimseye faydası olmayan bir kötü misliyle mukabele sarmalında heba etmek yerine,  uluslararası yol kurallarına uymayı seçmesi, zayıflık değildir. Çin’e karşı sertlik yanlıları ABD’nin Beijing’e ekonomisini, iç işlerini ve hatta siyasi sistemini nasıl yöneteceğini dikte etmesini istiyorlar. Çin piyasasının açık ve ABD piyasasının kapalı olmasını istiyorlar. Bu sömürgeci dürtü sadece ahlaki olarak çirkin değil, aynı zamanda bir hayal. ABD artık, Çin’in ABD’ye “emretmek” için sahip olduğu güçten daha fazla Çin’in kendi işlerini nasıl yürüteceğini dikte edecek güce sahip değil. 

Bir rakip karşısında güçlü olmak ona hareket etmek, bütün bağları kesmek ve bir dizi boş tehdit yapmak anlamına gelmez.  Bu yaklaşım küçük kasabalardaki anlaşmazlıklarda işe yarayabilir ama Trump yönetiminin kanıtladığı üzere, yakından birbirine geçmiş tedarik zincirleri ile piyasalara sahip ve birçok ortak çıkarı olan dünyanın iki büyük ekonomisi için felaket oldu.

ABD gücünün sınırlarını bildiği, Çin’in iç işlerine karışmadığı, örneklere göre davrandığı, iç ve uluslararası yasalara uyduğu zaman daha güçlü olacaktır. Eğer böyle yaparsa, Çin de Amerika ve dünyanın karşı karşıya bulunduğu -küresel sağlık, eklim değişikliği ve ortak refah- gibi en ağır sorunlarda yardıma hazır bir ortak bulacaktır. Sorumsuz TikTok ve WeChat yasağına ara verilmesi iyi bir başlangıç.