Çin trambolin takımından Zhu Xueying ve Liu Lingling adlarındaki iki genç kadın, sadece takım arkadaşı değil, ikisi de Beijing Spor Üniversitesi’nde okuyor.

Dün gerçekleştirilen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın kadınlar trambolin finalinde, Zhu Xueying 56.635 puanla altın madalyayı kazandı. Böylece Çin trambolin takımı 13 yıl sonra ilk kez altın madalyaya sahip oldu. Müsabakada Liu Lingling ise 0,285 puan farkla gümüş madalya kazandı.

10 yaşında tramboline başlayan Zhu Xueying, 15 yaşında milli takıma girdi ve Tokyo’da ilk kez Olimpiyat Oyunları’na katıldı.

Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Zhu Xueying (solda) ve Liu Lingling

Zhu Xueying, Dünya Şampiyonaları’ndaki yenilgisi nedeniyle neredeyse sporu bırakıp okula dönmeyi seçiyordu, ama yine de çok sevdiği spor kariyerinden vazgeçemediği için trambolini sürdürerek başarıyla Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını kazandı ve madalya töreninde en yüksek basamağa çıktı.

Zhu Xueying

Liu Lingling, birkaç yıl önce güzel görünümü ve ince yapısı nedeniyle internette popüler oldu. Liu ünlü sinema yıldızı Xu Dongdong’a benzetiliyor.

Liu Lingling ve Çinli oyuncu Xu Dongdong (sağda) birbirine benziyor mu?

Olimpiyat Oyunları’na ilk kez katılan Liu Lingling’in hareketleri yumuşak ve son derece keyif vericidir. Sonunda Liu, az bir puan farkla altın madalyayı kaçırdı.

Liu Lingling (sağda)
Liu Lingling