Sporcular, robotlar, yapay zekâ, teknoloji evlerinin konuşulması beklenirken Tokyo 2020 Olimpiyatları pandeminin gölgesinde kalıyor. Söz konusu Japonya olunca robotlar ve teknoloji şölenine dönüşmesi beklenen Olimpiyatlar için yapılan düzenlemelerin pandemiden nasıl etkileneceği merak konusu.

Bütün dünyanın heyecanla beklediği Tokyo 2020 Olimpiyatları için geri sayım başladı. Modern Olimpiyatlar’ın 125 yıllık tarihinde ilk kez ertelenen oyunlar 23 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilecek. Her ne kadar Olimpiyatlar 2020 yılında Pandemi gerekçesiyle ertelenmiş olsa da oyunlar halen “2020 Olimpiyatları” olarak anılmaya devam ediyor.

Olimpiyatlara ev sahipliği yapmaya hazırlanan Japonya’da ise Covid-19 salgınının Delta varyantı nedeniyle olağanüstü hâl (OHÂL) uygulanması kararı alındı. Bu yasaklar ise, Tokyo ve çevresindeki üç vilayet olan Kanagawa, Saitama ve Chiba’yı kapsıyor.

Uygulanacak tedbirler kapsamında yemek servisi yapan restoran ve benzeri işletmelerden alkol servisini durdurmaları ve çalışma saatlerini 20.00 ile sınırlandırmaları talep edilecek. Evden çalışmanın teşvik edilmesi istenirken, konser ve spor müsabakası gibi kitlesel etkinliklere katılım mekân kapasitesinin yüzde 50’sini aşmayacak şekilde en fazla 5 bin kişi ile sınırlandırılacak.

İşte bu OHÂL uygulaması bugün yürürlüğe girdi. Ancak 22 Ağustos’a dek sürecek uygulamaya bugün bir yeni karar daha eklendi. Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda seyirci yasağına 2 şehir daha eklendi. Fukushima ve Sapporo eyaletlerinde artan vaka sayısı nedeniyle etkinliklerin seyircisiz yapılacağı belirtildi. Olimpiyatların seyircisiz oynanma ve bazı eyaletlerde OHÂL kararı ile vaka sayılarında düşüş hedefleniyor.

Başbakan Yoshihide Suga, “Delta türünün etkisini göz önünde bulundurarak ve enfeksiyonların ülke geneline yayılmasını önlemek için virüs önleme önlemlerini artırmamız gerekiyor.” dedi.

Özellikle Japonya’da halk, dünyanın dört bir yanından sporcuların gelecek olmasından ve yeni Delta varyantına rağmen Olimpiyatların yapılacak olmasından dolayı endişeli. Alınan bu OHÂL ve seyircisiz oynanma kararının ise Olimpiyatları nasıl etkileyeceği merak konusu.

CRI Türk’te İlkay Akkaya’nın hazırlayıp sunduğu “Yakın Gelecek” programında da konunun detayları ele alındı.

Japonya büyük bir ziyaretçi kitlesinin gelmesi beklentisi ile önemli yatırımlar yaptı. Japonya Turizm Bakanlığının beklentisi turist sayısının ilk kez 40 milyonu aşması yönündeydi. Ancak şimdi seyircisiz oynanma kararı nedeniyle bu durum gerçekleşemeyecek. 

Öte yandan özellikle teknoloji şirketleri için bir fırsat olarak görülen olimpiyatlarda bütün dünyaya gösterilmesi beklenen yenilikler seyircisiz oynanma kararından nasıl etkileneceği belirsizliğini koruyor. Çünkü şimdiye kadar açıklanan teknolojik yeniliklerin çoğu seyirciye göre ayarlanmıştı.

TOKYO DÜNYAYI ETKİLEMEK İSTİYOR

Tokyo Olimpiyatlara ikinci kez ev sahipliği yapacak. Japonya 1964 yılında hazırladığı oyunlarda dünyaya yeni teknolojileri tanıtmada çok başarılı olmuştu. O yıl Olimpiyatlar ilk kez dünyaya uydu aracılığıyla izletilebilmişti. İlk kez kullanılan teknolojik ölçüm aletleri ile yarışmacılar birbirinden saniyenin yüzde biri kadar sürelerle ayırabilmişti. Ayrıca olimpiyatlar için tasarlanan ve Japon mimarisiyle batı mimarisinin harmanlandığı özel spor salonuyla da Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştı.

Tokyo 1964 yılında teknoloji konusunda elde ettiği ve bütün dünyayı etkilediği başarıları daha yukarı taşımak istiyordu. Teknoloji şirketleri de bu durumu fırsata çevirme telaşındaydı. Bu başarının aracı ise robotlar olarak planlandı. Özellikle robot çalışmalarıyla dünya da öne çıkan Japonya’nın hazırlıkları arasında robotların, insanları koltuklarına yönlendirmek, etkinlik bilgisi vermek, yiyecek ve diğer eşyaları taşımak için görevlendirileceği biliniyordu. Özellikle seyircisiz oynanma ve tüm gözlerin Covid-19’a dönmesinden sonra bu gösterilerin nasıl yapılacağı merak ediliyor.

YÜZ TANIMA TEKNOLOJİSİ KULLANILACAK

Tokyo, robotlar dışında da etkileyici bir teknolojik olaya daha imza atmak istiyor. Olimpiyatlar, dünyada ilk kez yüz tanıma teknolojisinin aktif şekilde kullanıldığı etkinlik olacak. Olimpiyat alanlarına sıkça giriş çıkış yapan sporcular, görevliler ve basın mensupları üzerinde kullanılacak bu yöntemin amacı ise güvenlik ve hızlı geçişi sağlamak.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK MESAJI

Olimpiyat Oyunları için yapılan hazırlıklar teknolojik yeniliklerle öne çıksa da Tokyo, sürdürülebilirlik anlamında da dünyaya mesaj vermeyi hedefliyor. Olimpiyatlarda dağıtılması planlanan yaklaşık 5 bin madalya, geri dönüştürülen eski telefonlar gibi elektronik ürünlerden hazırlandı. 78 tondan fazla elektronik ürünü geri dönüştürüldü ve ürünlerden 32 kilogram altın, 3 bin 500 kilogram gümüş ve 2 bin 200 kilogram bronz çıkardı. Madalyaların bir tarafında İtalyan sanatçı çizilen, elinde zafer çelengi tutan Zafer Tanrıçası kabartması diğer tarafında ise olimpiyatı düzenleyen Japonya’nın amblemi bulunuyor.

GELENEK VE YENİLİK BİRLEŞİYOR

Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları’nın maskotları, ilkokul öğrencileri arasında yapılan oylamayla seçildi. Olimpiyat Oyunları için belirlenen maskota Japonca “gelecek” ve “sonsuzluk” sözcüklerinin birleşiminden oluşan “Miraitowa”, Paralimpik Oyunları’nın maskotuna ise ülkede yaygın kiraz çiçeği çeşidi “Somei Yoshino”nun uyarlaması olarak “Someity” adı verildi. Maskotlar organizatörlere göre; gelenek ve yeniliği birleştiren bir anlayışı yansıtıyor.

108 SPORCU TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi ise 18 branşta toplam 108 sporcuyla temsil edilecek. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda 114 sporcuyla yarışan Türkiye ikinci kez en fazla katılımı gösterecek.

Türkiye’yi Tokyo’da Kadınlarda 50 kişi erkeklerde ise 58 sporcu temsil edecek. Kadın sporcu sayısında da Türkiye ikinci kez en yüksek katılımı gösterecek.

Tokyo 2020 CEO’su Toshiro Muto, Olimpiyat yetkilileri ve gazeteciler orada olacağı için sporcuların tamamen boş mekânlarda yarışmak zorunda kalmayacaklarını söyledi. Pandeminin gölgesinde gerçekleşecek bu oyunlar bütün dünya da olduğu gibi Türkiye’de de daha çok televizyonlardan ve internetten izlenebilecek.

TOKYO PANDEMİ MODELİ YARATACAK

Öte yandan Tokyo 2020 CEO’su Toshiro Muto, Japonya’nın kamu yayıncısına yaptığı açıklamada, Tokyo Olimpiyatları’nın, pandemi sırasında oyunlara ev sahipliği yapmak için bir model sağlayacağını söyledi. Muto, “Bu, pandemi sırasında düzenlenen ilk Olimpiyat olacak ve Tokyo bunun nasıl yapıldığına dair bir model sağlayacak.” dedi.