Tokyo Olimpiyat Organizasyon Komitesi, dün Olimpiyat Köyü’nde ikamet eden olimpiyat personelin seyahat kurallarını ihlal ettikleri için Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılım sertifikalarından mahrum bırakıldıklarını açıkladı. Bu Tokyo Olimpiyatları’nın açılışının ardından ilk yaşanan personelin sertifikalarından mahrum bırakılma olayı.

Tokyo Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi tarafından yapılan açıklamada, cezalandırılan söz konusu personelin “Bundan sonra Olimpiyat stadyumlarına bir kez daha giremeyeceği” belirtilirken söz konusu personelin somut sayısı ve kimliği hakkında bilgi verilmedi.

Öte yandan, salgın önleme kurallarına göre, enfeksiyonu doğrulanan sporcuların yarışmaya katılması imkânsız. Tokyo Olimpiyat Organizasyon Komitesi, iki sporcuya daha önce enfeksiyon teşhisi konulduğu için dün yeni ulusal alanda düzenlenen atletizm yarışmasına katılmadığını bildirdi.

Ayrıca, Tokyo Olimpiyat Organizasyon Komitesi bugün olimpiyat oyunlarıyla ilgili 21 personelin Covid-19 testinin pozitif çıktığını doğruladı. Temmuz ayından bu yana toplam 246 kişi enfekte oldu. Şimdiye kadar yurt dışından 40 bini aşkın kişi Japonya’ya giriş yaptı. Ancak Tokyo Organizasyon Komitesi’nden gelen bilgiler, Japonya’da daha fazla kişinin enfekte olduğunu gösteriyor.

Tokyo’da dün günlük yeni vaka sayısı 4 bin 58 olurken, vaka sayısı en yüksek seviyeye ulaştı. Ayrıca vakalar arasında delta mutasyona uğrayanların oranı yüzde 50’yi buluyor.

Dikkat çekilmesi gereken bir diğer konu ise Tokyo Olimpiyat Organizasyon Komitesi’nin kısa süre önce, 24-28 Temmuz günleri arasında 20 Olimpiyat personeli ile gönüllüsünün sıcak çarpması yaşadığını duyurması. Daha önce, Tokyo Olimpiyat Organizasyon Komitesi Tokyo Olimpiyatları’nın tarihin en sıcak mevsimine denk geleceğini öngörmüştü, bu nedenle yürüyüş ve maraton gibi yarışma dallarının havası nispeten serin olan Hokkaido’da yapılması planlanırken, Triatlon gibi uzun zaman gerektiren yarışların sabah saat 05.00 veya 06.00’da başlaması planlanıyordu. Ancak sıcak havalar devam ederken Olimpiyat Organizasyon Komitesi, bir sonraki yarışta, salgın önleme ve sıcak çarpmasını önleme gibi önleme tedbirlerine odaklanmaya gerek duydu.