CRI Türk Dış Haberler Servisi

Olimpiyatlar öncesinde Tokyo’da Covid-19 vakalarındaki artış devam ediyor. Tokyo şehir yönetimi açılış törenine bir hafta kala şehirde bin 271 yeni vaka olduğunu duyurdu.

Tokyo’da son üç gündür vaka sayılarının üç bin seviyelerinde olması uzmanları tedirgin ediyor. Japonya genelinde ise son vaka sayısı üç bin 450 olarak kayıtlara geçti.

Covid-19 ile mücadele komitesi başkanlarından Shigeru Omi, olimpiyatların açılış günü dâhil olmak üzere önümüzdeki iki ayın önemli bir dönüm noktası olacağını söyledi. Omi, iller ve bölgesel yönetimler arasındaki hareketliliği mümkün olduğunca sınırlandırarak enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik bir bildiri yayınlayacaklarının altını çizdi.

Japon hükümeti, açılış günü arifesi 22 Temmuz ve açılış gününü olan 23 Temmuz’da mevcut resmi tatil günleri olan Okyanus Günü ve Spor Bayramı’nı birleştirerek dört gün devam edecek şekilde resmi tatil olarak ilan etti. Böylece hareketliliği azaltarak vakalarda düşüş trendi yakalanması bekleniyor.

SPORCULAR KENDİ MADALYALARINI KENDİ TAKACAK

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle madalya törenlerinde uygulanacak yeni önlemleri açıkladı. Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Bach, finallerde ilk 3’e giren sporculara tören sırasında madalyaları, görevlilerce boyunlarına takılmayacak. Bir kutu içinde takdim edilecek madalyaların, sporcular tarafından kendilerinin boyunlarına asması istenecek.

Madalya kutularını hazırlayan görevlilerin ise dezenfekte edilmiş maske ve eldiven takması zorunlu olacak. Ayrıca sporcular da tören sırasında zorunlu şekilde maske kullanacak.