CRI Türk Dış Haberler Servisi

Covid-19 gölgesinde başarıyla tamamlanan Tokyo Olimpiyatları 6 ay sonra düzenlenecek Beijing Kış Olimpiyatları’na dönük güveni tazeledi. Çinli medya kuruluşları ve uzmanlar sporun siyaseti aşan ruhuna vurgu yapıyor.

Dünyanın yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelesi  hayatın her alanına olduğu gibi spor müsabakalarına da yansıdı. Tokyo Olimpiyat oyunları neredeyse boş olan ana stadyumda düzenlenen törenle sona erdi. Buna karşın organizasyonun başarı ile tamamlanması, müsabakalar sırasında öne çıkan sportmenlik ve birlik görüntüleri dünyaya umut aşıladı.

Kapanış töreninde konuşma yapan Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach “Salgının başladığı günden bu yana ilk kez tüm dünya bir araya geldi. Dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca insan aynı anda sevinçlerini paylaştı. Bu gelecek için umut veriyor. Sporun birleştirici gücü ile bizlere ilham verdiniz.” diye konuştu.

“NORMAL YAŞAMA DÖNME OLASILIĞI”

Tokyo Olimpiyatları’na katılan sporcuların açılış töreninin aksine kapanış sırasında ülke düzenine göre yürümemeleri dikkat çekti. Sporcuların tercihi bir çeşit “enternasyonalizm” olarak okunurken Çin’in Global Times gazetesine konuşan Heilongjiang Eyaleti Sosyal Bilimler Akademisi Kuzeydoğu Asya Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Da Zhigang, şunları kaydetti:

“Tokyo Olimpiyatları, yeni bir başlangıç noktası ve seçkin sporcuların rekabeti için platform sundu. Bundan daha da önemlisi tüm dünyaya ilham verdi. Tokyo Olimpiyatları bizlere insanlığın virüsle birlikte yeniden normal yaşama dönme olasılığını gösterdi. Olimpiyatlar küresel katılım ve iş birliğini yansıtıyor.”

ALTI AY SONRA ADRES BEIJING OLACAK

Tokyo Olimpiyatları’nda elde edilen başarının altı ay sonra Beijing’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’na yansıması da bekleniyor. Batı’da kimi siyasetçilerin Çin karşıtlığı için “boykot” çalışmaları yaptığını anımsatan Beijing Normal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Koleji’nden Profesör Zhao Jisheng, “Tokyo ruhuna” vurgu yaptı. Zhao bu bağlamda “Tokyo’nun başarısı örnek teşkil ediyor. Beijing’in salgın kontrolündeki performansı, büyük etkinliklere ve sahipliği yapma deneyimi ve Çin halkının yüksek ruhu nedeniyle Beijing Kış Olimpiyatları’nın başarısına inanmak için tüm nedenlerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Çin’in İngilizce yayın yapan Global Times gazetesi de konuya ilişkin yayımladığı başyazıda şu değerlendirmelere yer verdi:

“Tokyo Olimpiyatları, şiddetli bir Covid-19 salgınındaki toparlanma çabalarının ortasında düzenlendi. Buna karşın heyecan ve seyirci katılımı kamuoyunun beklentilerinin ötesine geçti. Her şeyden önce insanların Covid-19’un ağır etkisine boyun eğmeyi reddettiğine, çalışma ve kültürel iradelerini gösterdiğine inanıyoruz. Bu tüm insanlık için ortak bir zafer. Tokyo Olimpiyatları’nın başarısı 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın başarısına daha fazla kesinlik kazandırdı. Tokyo Olimpiyatları da ciddi bir jeopolitik bir kargaşa zemininde düzenlendi. Spor ise dünyaya siyasetten uzak durmak için bir neden vererek eşsiz cazibesini bir kez daha kanıtladı. Olimpiyatlar, barışı güçlendirmede, iletişim ve anlayışı geliştirmede rolünü gösterdi. “