Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

NATO Liderler Zirvesi’nin tamamlandığını hatırlatan İsmet Özçelik, “Toplantının amacı Çin’di yani bir anlamda Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile beraber Çin’e karşı konumlandırmaya, ikna edilmeye çalışıldı. NATO Zirvesi’nden hemen önce yapılan G7 Zirvesi’nde de aynı konu gündemdeydi. Bu konuda ABD, G7 ülkelerine epeyce baskı yaptı. Ancak ABD’nin bu baskıları karşısında Avrupa ülkeleri yelkenleri indirmiş değil. Gelen bilgiler ve yapılan açıklamalar bu konuda diğer Avrupa ülkelerinin ABD ile aynı noktada olmadığını gösteriyor. Bildiride Çin ile ilgili birçok madde konmuş fakat burada esas dikkat çeken madde ‘Çin düşmanımız değil’ cümlesidir ki, bu Avrupa içindeki ve NATO içindeki ABD dışındaki ülkelerin tepkisinden kaynaklanan bir durum gibi gözüküyor.” dedi.

“ABD’NİN BEKLEDİĞİ BİR DURUM KESİNLİKLE YOK”

Erdoğan-Biden görüşmesi ile ilgide değerlendirmekler de bulanan Özçelik, “Görüşme sonrası yapılan açıklamalarda daha çok temenni düzeyinde ifadeler kullanıldı. Erdoğan zirve öncesi yaptığı açıklamada Çin ile yapılan swap anlaşmasının genişletildiğinden söz etmişti. Bu bir anlamda Erdoğan, Türkiye’den çıkmadan NATO Zirvesi’ndeki tavrını koymuş gibi oldu. Bu da son derce önemli. Diğer konularından da bir şey çıkmadı. Türkiye S-400’ler konusunda tavrını korudu. Terör ile mücadele konusunda bir gelişme olmadı. Türkiye, Kıbrıs ve Libya konusunda taviz vermedi. Türkiye, Afganistan konusunda da yanında Pakistan ve Macaristan’ı istediğini belirtti. Genel olarak toparlarsak NATO Liderler Zirvesi’nden ve Erdoğan-Biden görüşmesinden çıkmış bir sonuç yok. ABD’nin beklediği bir durum kesinlikle yok.” diye konuştu.

PUTIN-BIDEN GÖRÜŞMESİ BUGÜN

İsmet Özçelik, bugün gerçekleşsek olan Putin-Biden görüşmesine dair de ‘Bu görüşmede pek fazla bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Belki çok gerilim olmayacak, yuvarlak laflarla geçiştirilecektir ama ABD’nin istedikleri kesinlikle olmayacak. Zaten Moskova’dan yapılan açıklamada bunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

İSRAİL’DE YENİ DÖNEM

Gazeteci Özçelik, İsrail’de 12 yıllık Netanyahu döneminin bittiğini anımsatarak gelişmeler için şunları söyledi:

“23 Mart’ta yapılan erken seçimlerde hiçbir parti tek başına hükmet olmak için gerekli milletvekili sayısına ulaşamadı. Başbakan Netanyahu hükümet kurmak için girişimlerde bulunsa da başarısız oldu. Hükümet kurma görevi sonra başkasına verildi. Bu sırada birçok olay gerçekleşti yüzlerce kişi yaşamını yitirdi. Natenyahu’nun tüm hamleleri sonuçsuz kaldı. İsrail’de Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett’in öncülüğünde sekiz partiden oluşan koalisyon hükümeti parlamentodan güvenoyu aldı. Netanyahu için de yeni bir dönem başlıyor. Hakkında çok sayıda yolsuzluk soruşturması var. Bu soruşturmalardan yargı karşınsa çıkması bekleniyor.”

ABD İLE İRAN ANLAŞTI

İran ile ABD arasındaki nükleer anlaşamaya dönüş konusunda görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Özçelik, “Bu görümlerde olumlu sonuçlar var. İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Said Hatipzade, Viyana’da devam eden nükleer görüşmelerde taslak anlaşmaya varıldığını açıkladı. Sözcü, İran’ın ticaretini sınırlayan ve ekonomisine zarar veren yaptırımların kaldırılması konusunda ABD ile anlaştıklarını bildirdi. Hatipzade, temel anlaşmanın ise bazı uzlaşmazlıklar nedeniyle ertelendiğini belirterek ‘Bazı teknik ve siyasi sorunlar devam ediyor.’ dedi. Hatipzade ticaret sınırlamalarının ne kadarının kalktığı konusunda detayları paylaşmadı. ABD, 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan 3 yıl önce çekilmişti ve İran bu ABD yaptırmalardan çok ciddi zarar görmüştü.” açıklamasında bulundu.