Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Seçim tartışılmaya başlanınca “nasıl oy alırım, nasıl oylarımı artırırım?” sorularının gündeme geldiğini söyleyen İsmet Özçelik, “Araştırma şirketleri de bu çerçeveye yoğunlaşmış durumdalar. Yapılan bütün anketlerde ‘sizin oyunuzu ne belirleyecek?’ sorusu var. Yanıtlara baktığımızda ilk sırada ekonomi ardından da işsizlik geliyor. Araştırmaya katılanların yüzde 90,5’i ekonomik gidişattan rahatsız olduğunu söylüyor. Bu da iktidar açısından sıkıntılı bir durum. Bu nedenle de hükümet daha çok ekonomi üzerinde yoğunlaştı. Gençler meselesinden söz edersek, Türkiye dinamik bir toplum. Doğal olarak da herkes gençlere yöneldi ve ‘onların oyunu nasıl alabilirim?’ diye düşünüyor. Nüfus gençleştikçe iktidarın oy oranı düşüyor. Muhalefet bu oyları kendine çekmeye çalışıyor. İktidar da bu zayıf noktasını düzeltmek telaşında.” ifadelerini kullandı.

RUSYA-BELARUS İLİŞKİLERİNİN UKRAYNA’YA ETKİSİ

Rusya ile Belarus arasındaki ilişkilerin bir süredir çok hızlı şekilde geliştiğini belirten Özçelik, “İki ülkenin ortak askeri tatbikatları oldu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada ‘Ortak askeri tatbikat olağan bir süreçtir.’ dedi. Bu durum bölgeyi izleyen uzmanlar tarafından farklı şekilde değerlendirildi. Yani ‘Rusya, Belarus üzerinden yavaş yavaş Ukrayna’yı kuşatıyor. Rusya-Belarus ilişkileri Ukrayna’ya yöneliktir’ diye yorumladılar.” değerlendirmesini yaptı.

“TRUMP HIZLI BİR ŞEKİLDE SAHAYA ÇIKMAYA ÇALIŞIYOR”

Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın 2024 seçimlerine ilişkin açıklamalarına da değinen Özçelik, “Trump öyle gözüküyor ki, ABD başkanlığını pek bırakmaya niyetli değil. 2024’e hazırlık yapıyor. ‘Çok fazla seçeneğimiz olacağını sanmıyorum’ diyerek ben adayım, benim dışımda bir aday göremiyorum, demeye getirdi. Biden’ın izlediği politika ABD’de o kadar sıkıntı yarattı ki, Trump hızlı bir şekilde sahaya çıkmaya çalışıyor. Özellikle Afganistan’da yaşananlar Trump’ın iştahını kabartmış. Yapılan anketlerde ve yorumlarda Afganistan’dan çeklime olayı ABD’nin yenilgisi olarak değerlendirmişti. Bu durumun 2024 seçimlerinin ana konularından biri olacağı şimdiden belli.” dedi.

ESAD KREMLİN’DE PUTİN İLE BİR ARAYA GELDİ

Gazeteci İsmet Özçelik, Suriye lideri Beşar Esad’ın Kremlin’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmesi ile ilgili de şunları söyledi:

“Çok önemli ve sürpriz bir görüşme. Bilindiği üzere Rusya, Suriye’nin tekrar normal düzenine dönmesi için büyük destek veriyor. Esad da olaylar başladığından bu yana yurt dışı ziyaretlerini sadece Rusya’ya yapıyor. O anlamda da önemli. Bu ziyareti başka bir şekilde de değerlendiriyorum. Putin, ‘Esad’ın arkasındayım’ mesajını veriyor. Öte yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriyeli muhalifler ile görüşmüştü. Şimdi Putin’in Esad ile vermiş olduğu mesaj aslında Türkiye’ye de bir mesaj. Yine diğer ülkelere bu mesajı vermesi önümüzdeki günlerde bölgede yaşanacaklar açısından da önemli.”

“DAVUTOĞLU, TÜRKİYE’NİN ORTA DOĞU’DAKİ YANLIŞ POLİTİKALARININ SORUMLUSU”

Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Suriye konusunda yaptığı açıklamalardan da söz eden Özçelik, “Davutoğlu, Türkiye’nin Orta Doğu’daki yanlış politikalarının sorumlusu. Eğer Davutoğlu’nun Suriye politikası olmasaydı ne Türkiye’de mülteci sorunu yaşanacaktı, ne Türkiye bu kadar yüksek maliyet ödeyecekti, ne de güvenlik açısından bu kadar tehdit oluşacaktı. Öyle gözüküyor ki, Davutoğlu halen ABD politikalarını devam ettiriyor. Suriye’de bir federasyon olmasını kim istiyor? ABD istiyor. ABD geçmişte aynısını Irak’ta yaptı. Şimdi aynı şeyi Suriye’de yapıyor. Benzer bir şeyi Türkiye’de yapacak. Daha sonra da İran’da yapacak. ABD bu dört t ülkedeki ayrı ülkecikleri bir araya getirerek bir federasyon, bir devlet hesaplıyor. Bunu zaten kendileri de söyledi. Şimdi bunu desteklemek, Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye atan bir politika. Davutoğlu’nun pek bir gücü yok ama söylettirene bakmak gerek, mesaj vermek istediği esas gücü dikkate aldığımızda ABD politikalarını savunması ABD’ye mesaj olarak algılamak mümkün.” açıklamasında bulundu.