Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 6 Ocak’taki Kongre baskınından eski Başkan Donald Trump’ı sorumlu tutan Cumhuriyetçi Parti’nin Senato Azınlık lideri Mitch McConnell ile sorumluluğu kabul etmeyen Trump arasındaki gerilim artarak sürüyor.

Trump’ın, Cumhuriyetçi Parti üzerindeki kontrolünün hangi düzeyde devam edeceği ekseninde yapılan tartışmalar medyada geniş yer bulurken, birçok köşe yazarı da Trump-McConnell ayrışmasının partinin geleceğini yakından ilgilendirdiğine vurgu yaptı.

Konuyu köşelerine taşıyan birçok isim, Trump’ın Cumhuriyetçi seçmen üzerindeki etkinliğinin halen yüzde 80’ler düzeyinde olduğuna işaret ederek, Cumhuriyetçi Parti ile Trump arasında bir formül bulunacağını belirtti.

Trump’ın 2024 başkanlık seçimlerine aday olma ihtimaline de temas eden yorumcular, bu durumda eski Başkan Trump’ın Cumhuriyetçiler arasında rakipsiz olduğuna da dikkati çekti.

TRUMP İLE MCCONNELL ARASINDA SÖZ DÜELLOSU

Senato’daki Cumhuriyetçilerin bir numaralı ismi McConnell, hafta sonu Senato Genel Kurulu’nda Trump’ın aklandığı oylamada “Şurası çok açık ki Başkan Trump hem pratik hem de ahlaki anlamda o günkü olayları provoke etmekten sorumludur.” ifadelerini kullanmıştı.

Oylamada Trump lehine oy kullanan McConnell daha sonra Wall Street Journal (WSJ) gazetesine yazdığı görüş yazısında “Trump’ın olayları provoke ettiğini, ancak görevi sona ermiş bir başkanı Senato’nun yargılayamayacağını” savunmuştu.

Eski ABD Başkanı Trump ise dün yazılı açıklama yaparak McConnell’a sert tepki göstermiş, Cumhuriyetçilerin artık yeni bir Senato lideri bulması gerektiğini ifade etmişti.

Trump, açıklamasında, McConnell için, “aksi, somurtkan ve huysuz” ifadelerini kullanmış ve “Eğer Cumhuriyetçiler onunla yola devam ederse bir daha seçim kazanamazlar.” yorumunu yapmıştı.