Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın “sıfır tolerans” adını verdiği politika kapsamında Meksika sınırında ailelerinden ayrılan çocukların sayısının 3 bin 913 olduğu bildirildi.

ABD Aile Birleşimi Görev Gücünden yapılan açıklamada, Trump’ın “sıfır tolerans” politikasının yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2017’den itibaren ailelerinden koparılan göçmen çocukların “neredeyse hepsinin” belirlendiği ifade edildi.

1723 vakanın daha ele alınacağı kaydedilen açıklamada, ailelerinden ayrılan çocuk sayısının 3 bin 913 olduğu belirtildi. Bu sayının, daha önce yapılan açıklamalardaki 5 bin 500’den az olması dikkati çekti.

Açıklamada, “sıfır tolerans” politikasına karşı çıkan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinin (ACLU) açtığı davaların Trump’ın başkanlığının ilk 6 ayını ele almadığı anımsatılarak, bu dönemde ailesinden ayrılan çocuk olup olmadığının belirlenmesi için çalışılacağı belirtildi.

Böylelikle, ailesinden koparılan göçmen çocukların sayısının artabileceğine işaret edilen açıklamada, 3 bin 913 çocuktan 1786’sının ebeveynlerinden biriyle bir araya getirildiği kaydedildi.

Açıklamada, ailelerinden ayrılan 1965 çocuğun ebeveynlerine ulaşıldığı, bunların da çoğunun başka bir aile üyesine teslim edildiği ve 391 çocuğun ailesine henüz ulaşılamadığı aktarıldı.

ABD Aile Birleşimi Görev Gücü verilerine göre, ailelerinden ayrılan çocuklardan 2 bin 270’i Guatemalalı. Guatemalalı çocukları, Honduraslı (1150), El Salvadorlu (281), Brezilyalı (74) ve Romanyalı (23) çocuklar izliyor.

Diğer yandan ailelerinden koparılan çocukların sayısı Meksika ile sınırdaki Arizona eyaletinin Yuma kentinde 1114, Texas eyaletinin Rio Grande Vadisi’nde 1025 ve El Paso kentinde ise 982.

Trump’ın “sıfır tolerans” adını verdiği politika kapsamında ayırılan en az 1000 ailenin hâlâ birbirine kavuşamadığı tahmin ediliyor.