Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de geçen hafta önemli bir siyasi sürecin geride bırakıldığını ifade eden Ediz Tiyanşan, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın azil soruşturmasından beraat ettiğini bildirdi.

Temsilciler Meclisi tarafından azil edilse de Trump’ın Senato’daki oylamada aklandığını aktaran Tiyanşan, “Hakkında ‘isyana teşvik suçlamasıyla’ azil soruşturması başlatılmıştı. Senato’daki oylamada 50 Demokrat’ın suçlu bulmasına karşı, Cumhuriyetçi Parti’den sadece 7 kişi destek verdi. Sonuçta 57’ye karşı 43 oyla istenene çoğunluk sağlanmadı. Bu gibi davalarda Senato’da 3’te 2’lik çoğunluğun sağlanması gerekiyordu. Trump suçlu bulunması halinde hayat boyu siyasetten men edilebilirdi. Ancak sonuçlar, Trump’ın koltuktan ayrıldıktan sonra bile Cumhuriyetçi Parti’de hâlâ güçlü olduğunu gösterdi. Trump’ın ilk azil süreci aylarca sürmüştü, bu neredeyse iki hafta sürdü. Ortaya sunulan kanıtlar çok güçlüydü. Bu oylama sonucunda muhalefetten eleştiriler geldi. Oy veren Cumhuriyetçilerin adalet için değil stratejik, siyasi oy verdikleri söyleniyor. Trump’ın başkanlığından sonra Cumhuriyetçi Parti’nin artık tek adam partisi haline geldiğini belirtiyorlar.” dedi.

TRUMP İLE WASHINGTON ARASINDAKİ DÜELLO BİTMEDİ

Donald Trump’ın davaya tepkisinin ilk azil soruşturmasıyla benzerlik gösterdiğini vurgulayan Ediz Tiyanşan, Trump’ın yaşananları “cadı avı” olarak adlandırdığını kaydetti.

Cumhuriyetçi Parti’de yeni bir liderin çıkıp Trump’ın yerine geçip geçemeyeceğinin merak edildiğine dikkati çeken Tiyanşan, “Trump, seçimlerden sonraki aylarda sürekli olarak ABD halkından çok ciddi paralar topladı. Şu anda milyonlarca dolarlık bir kampanya fonu oluşmuş durumda. Bütün yasal girişimler de sonuç vermedi. Savcılar ve eyalet mahkemeleri Trump’ın girişimlerini reddetmişti. Ayrıca seçimlerin çalındığı iddiaları reddedilmişti. Akıllarda, ‘Madem bu süreç ilerlemedi bu paralar ne olacak?’ sorusu var. Trump ‘Bir şekilde geri geleceğiz.’ ifadesini kullanmıştı. ‘Cumhuriyetçi Parti’den yeniden aday olarak pozisyonunu korur mu? Yoksa yeni parti mi açar?’ bunlar konuşuluyordu. Öte yandan Trump’ın medyadaki yeri de konuşuluyor. Trump bir medya figürüydü. ABD’nin en popüler yarışma programlarından birindeydi. ‘Yeniden medyaya döner mi?’ bu soru da soruluyor. Trump’ın, kendi menfaatlerini en iyi koruyacağı yolu tercih edeceğini düşünüyorum. Belki Kongre saldırısından ötürü hakkında yapılan suçlamalar bertaraf edilmiş olabilir ama hükümetin farklı kesimlerinde, Trump döneminde yapılan bazı uygulamalar konuşulmaya devam ediyor. Bu konuda çok söylenti var. Trump’a yönelik bir dizi dava açılabilir. Dolayısıyla şu anda Washington siyaseti ile Trump arasındaki düello bitti diyemeyiz.” diye konuştu