Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin gündeminde eski Başkan ’ın azil sürecinin bulunduğunu ifade eden Ediz Tiyanşan, ABD seçimlerinde kullanılan oy sayma makinelerini üreten firmaların, Trump’ı destekleyen Fox kanalına dava açtığını bildirdi.

Haftalardır konuşulan azil sürecinin, Temsilciler Meclisi’nde onaylandığını hatırlatan Tiyanşan, “Trump başkanlık süresinde iki kez azil edilen ilk başkan oldu. Şimdi kritik süreç Senato’da gerçekleşecek. Bu hafta bu süreç başlıyor. Davanın duruşması gibi görülüyor, Trump adeta sanık koltuğunda oturuyor gibi ifade verecek. Ancak Trump’ın bunu da reddettiği haberini aldık. Trump’ı azil sürecinde temsil etmesi beklenen beş avukat istifa ettiklerini açıkladılar. Avukatların strateji konusunda anlaşamadıkları söylendi. Trump, azil süreci için son dakikada bir avukat grubu ayarlamak zorunda kaldı. Trump, Kongre’de gerçekleştirilen saldırının tek sorumlusu olarak gösteriliyor. Eski başkan adeta isyana teşvik suçundan yargılanıyor olacak. Tam bir yargılama değil ama Senato’daki azil sürecinde senatörler mahkemenin jüri üyeleri gibi her iki tarafında argümanlarını dinliyor olacak ve buna göre oylarını kullanıyor olacaklar. Sonuçta senatörlerin üçte iki çoğunluğu Trump’ı suçlu bulursa, bu Trump’ın siyasetten men edilmesi anlamına geliyor. Ve suçlu bulunursa Trump eski başkan sıfatını da kullanamayacak. Eski başkanlığın getirdiği birtakım ayrıcalıklar kendisinden alınıyor olacak. Yeni Başkan Joe Biden yaptığı açıklamada, Trump ile istihbarat bilgilerini paylaşmayacağını belirtti. Yeni başkan ve eski başkan arasında böyle bir gelenek vardır ancak anlaşılan bu yaşanmayacak. Trump da geçiş sürecinde Biden ile paylaşması gereken bilgileri paylaşmamıştı.” diye konuştu.

TRUMP’I DESTEKLEYEN KANALLARA KARŞI DAVA AÇILDI

ABD’de Trump’a yakınlığıyla bilinen Fox televizyonunun dava edildiğini belirten Ediz Tiyanşan, davacıların 2,7 milyar dolarlık bir tazminat talep ettiğini kaydetti.

Kasım ayındaki ABD seçimlerinde kullanılan, oy sayma makinelerini üreten iki firmanın açtığı davaya dikkat çeken Tiyanşan, “Eski Başkan Trump o zamanlar özellikle Twitter’da seçimin çalındığını söylüyordu. Trump’ı destekleyen kanallar da bu konuda haber yaptılar. Oy makinelerinin doğru çalışmadığı yönünde iddialar ortaya atıldı. Eyaletlerde yapılan incelemelerde herhangi bir sıkıntının yaşanmadığı açıklanmıştı. Bu iş Anayasa Mahkemesi’ne gittiğinde bu iddiaların asılsız olduğu ortaya koyuldu. Ancak haber kanallarının pek çoğu bu söylemlerinden vazgeçmedi. 2,7 milyar dolarlık açıldıktan sonra haberler kesildi.  Bir baktık ki Fox kanalının reytingleri en yüksek olan, makinelerden sıklıkla bahsedilen ve hakkında da dava açılmış olan Lou Dobbs’un programı iptal edildi. Görülmemiş bir olay, kanala en çok para kazandıran bir gece şovuydu. Programı bıçak gibi kesildi, yayından alındı. Kendisi kanaldan tam olarak kovulmadı ancak davanın etkisi medyada tam olarak hissedilmeye başlandı. Bunun bir başka örneğini de News Max adlı kanalda gördük. Yüzde yüz Trump’ın arkasında durmuş olan bir kanal, dolayısıyla seçimle ilgili asılsız iddialara halen yer veren bir kanal. Kısa süre önce yapılan bir haber programında konuklardan biri makineler hakkında konuşurken konuşmasını kesmek zorunda kaldılar. Uzmanlar, ‘Özel kanallarda insanlar delil olmadan her türlü iddiayı ortaya atıyorlar. Biz bu bilgi kirliliğinin önüne nasıl geçeriz?’ diyorlardı. Uzmanlar şu an ABD’de, ‘Bilgi kirliliğinin büyük medya organları tarafından ortaya atılmasına nasıl engel oluruz? Sorusunu soruyordu. Açılan bu dava, bir anlamda bu çözümün parçası olabilir mi sorusunu gündeme getirdi. Sonuç çok dikkatle takip ediliyor olacak.” dedi.

SUPER BOWL KORONAVİRÜS VAKALARINI ARTIRABİLİR

ABD’de pazar günü Amerikan Futbolu için önemli bir maçın oynandığını vurgulayan Ediz Tiyanşan, “Super Bowl” adı verilen final maçı hakkında değerlendirmede bulundu.

Her yıl milyonlarca kişinin bu maçı izlediğini ve maçın reklamları için bu yıl 5,5 milyon dolar harcandığını söyleyen Tiyanşan, “Normalde herkes Super Bowl’u izlemek için barlara gider ancak bu etkinliklerin hepsi iptal edildi. Sağlık yetkilileri halka uyarılarda bulundu. ‘Lütfen maçı izlemek için evlerde grup halinde toplanmayın.’ denildi. ABD’de şu anda koronavirüs vakalarında düşüş görülmeye başlandı. Tam ilerleme kaydetmişken pazar günü düzenlenen Super Bowl partileri vaka sayılarını yeniden yukarıya çeker mi endişesi hâkim sağlık yetkilileri arasında.” ifadelerini kullandı.