Global Times / Li Haidong

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, cumartesi günü eski Başkan Donald Trump’ı aklayarak, ikinci azil duruşmasına son verdi.

Aklanmasına rağmen azil Demokrat Parti’nin Amerikalılara Trump’ın yıkıcılığını göstermeye çalıştığı bir süreçti. Azil birçok Amerikalının Trump’la ilgili görüşlerini etkilemenin yanı sıra Cumhuriyetçi Parti’yi de etkileyecek.

Sonunda yedi Cumhuriyetçi senatör Trump’ı mahkum etmek için oy kullandı, bu kendi partilerinden bir başkana karşı oy veren en yüksek senatör sayısıdır. Bu bakış açısından, Demokratlar yargılamanın sonucuna rağmen süreçten kazançlı çıktı.

Yine de, Trump’ın dönme ihtimali olduğu için, Demokratlar Trump’ın tekrar başkanlık görevine dönmesini engellemek için muhtemelen başka önlemler alacaklar. Ayrıca Trump’a karşı saldırılarına devam etmek için, gelecekte herhangi bir resmi görev üstlenmesini engellemek amacıyla ABD Anayasası’nın 14. ekinin uygulanması seçeneğini kullanabilirler, bu Demokratlar için ideal bir senaryo. Ama bu cephede de başarısız olsalar bile Trump’ın dönüşünü engellemelerine yardımcı olur.

DONALD TRUMP AZİL DAVASINDA AKLANDI

Trump, Senato’daki oylamadan kısa süre sonra yaptığı açıklamada, “Amerika’yı Tekrar Büyük Yapma hareketi daha yeni başladı… Bütün insanlarımız için Amerika’nın büyüklüğünü başarmak amacıyla inanılmaz yolculuğuma devam etmeyi dört gözle bekliyorum.” dedi.

Trump’ın gelecekte tekrar görev dönme ihtimallerinden vazgeçmediğini anlayabiliriz. Eğer bir fırsat olursa, tekrar başkanlık seçimine girecektir. Hâlâ büyük ve sadık bir seçmen tabanına sahip ve açıkça hâlâ “Amerika’yı Tekrar Büyük Yapma”nın arkasındaki ilkelere inanıyor.

Ancak sonunda 2024 başkanlık seçimlerine girip girmeyeceği konusunda belirsizlikler var. Örneğin, Demokratların Trump’ı siyasi olarak yasaklama çabaları etkili olacak mı? Trump sosyal medyada etkisini kaybettikten sonra ne yapacak? Diğer Cumhuriyetçilerin hareketleri de başka bir belirleyici faktör.

Bu belirsizliklere bakmaksızın, eğer Trump tekrar başkanlık seçimine girerse, ABD’deki toplumsal bölünme ve kaos daha da derinleşebilir.

Bunu akılda tutarak, azil oylamasında hâlâ Trump’ı desteklemeyi seçen Cumhuriyetçiler bunu siyasi düşüncelerle yaptılar, çünkü Cumhuriyetçi Parti’de başka bir muhtemel lider yok. Şu anda ellerinde sadece Trump var.

TRUMP TEKRAR BAŞKANLIK SEÇİMİNE GİRERSE ABD’DEKİ KAOS DERİNLEŞEBİLİR

Ancak, sorumsuz başkanlığı ve Kongre baskını ayaklanması nedeniyle, Trump’ın etkisi azalıyor. Ek olarak, birçok Cumhuriyetçi artık onun hayranı değil, örneğin son zamanlarda Trump’ı Kongre ayaklanmasının kışkırtılmasına katılması nedeniyle açıkça eleştiren ABD’nin eski Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Nikki Haley gibi. Dolayısıyla, Cumhuriyetçiler Trump’ın siyasi tutumunu daha çok siyasi nedenlerle ümitsizce devam ettiriyorlar.

Demokratların lider suçlayan Temsilcisi Jamie Raskin, “Bu yargılama son tahlilde Trump hakkında değil. Bu yargılama bizim kim olduğumuz hakkında.” dedi. Ama açıkçası yargılama Raskin’in Amerikan halkına ima ettiği yanıtı vermedi.

ABD hassas bir durumda. Sıradan Amerikalıların ve hatta Amerikan siyasi seçkinlerinin zihinleri “Ben Amerikalıyım” nasıl tanımlamak gerektiği konusunda sürekli bir karışıklık içinde. Bu aynı zamanda ABD’de sürmekte olan kültürel savaşların, kimlik mücadelelerinin ve genel toplumsal bölünmenin derinleşmeye devam edeceğini ve hafifletilemeyeceğini gösteriyor.