Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Özel Kalemi Mark Meadows, 6 Ocak Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi özel komitesi ile iş birliği yapma konusunda geri adım attı.

Meadows’un avukatı George Terwilliger’in komite üyelerine gönderdiği mektubu CNN ele geçirdi.

Söz konusu mektupta daha önce komite ile iş birliği konusunda anlaştıklarını anımsatan Terwilliger, “Komitenin eylemleri, şu anda Meadows’un ifade vermesini imkânsız bir hale getirmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Terwilliger, komiteyi “yürütme ile ilgili sınırlara saygı duymamakla” itham ederek, “Bu faktörleri dikkatli bir şekilde göz önüne alarak, Meadows’un gönüllü bir şekilde komite önünde ifade vermesi fırsatını reddetmek durumundayız.” bilgisini paylaştı.

CNN, 30 Kasım’da yayımladığı haberinde, Trump’ın başkanlığı döneminde Özel Kalem görevinde bulunan Meadows’un, Temsilciler Meclisi 6 Ocak Komitesi ile bir anlaşmaya vardığını ve komite ile iş birliği yapacağını duyurmuştu.

KONGRE BASKINI

ABD’de aşırı sağcı gruplar ve Donald Trump destekçileri, 6 Ocak’ta, 3 Kasım 2020 seçimlerinin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı.

Baskında 1’i polis 5 kişi hayatını kaybetmişti. Baskın nedeniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan eski Başkan Donald Trump ise şubatta Senato’daki oylamada aklanmıştı.

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazına rağmen bir komite kurmuş ve olayı soruşturmaya başlamıştı. Komite, bugüne kadar Trump’a yakın birçok kişiyi ifadeye çağırmıştı.