CRI Türk Haber Merkezi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayında tüketici fiyat endeksini (TÜFE)  yıllık bazda yüzde 18,95 olarak açıkladı. Açıklanan enflasyon verisi 26 ayın zirvesi olarak kayıtlara geçti.

Temmuz ayı aylık TÜFE’nin ise yüzde 1,80 artış gösterdiği bildirildi.

TÜFE’de aylık artış beklentisi yüzde 1,6 olurken yıllık beklenti de yüzde 18,7 olarak gösteriliyordu. TÜFE’nin tahminlerin üzerinde artış göstermesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) yıl sonu için enflasyon tahminini güncellemesiyle paralel ilerledi. TCMB yıl sonu tahminini yüzde 12,2’den 14,1’e yükselmişti.

EN ÇOK YILLIK ARTIŞ GIDADA

Yıllık fiyat artışı gıdada yüzde 24,9, ulaştırmada yüzde 24,6 ve ev eşyasında yüzde 22,7 olarak tespit edildi.

Aylık fiyat artışından en çok etkilenen sektör yüzde 5,1 ile konut olurken onu yüzde 2,77 ile gıda, yüzde 2,72 ile lokanta/otel izledi.

TÜİK, temmuz TÜFE sepetindeki 415 maddenin 284’ünün ortalama fiyatında artış olduğu bilgisini de temmuz raporunda paylaştı.

ÜFE TAHMİNLERİN ÜZERİNDE ARTIŞ GÖSTERDİ

TÜİK’in üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerine göre temmuzda yıllık ÜFE yüzde 44,92 oldu. Bir önceki ÜFE verisi yüzde 43,9 olarak açıklanmıştı. Piyasa aktörlerinin ÜFE tahmini ise yüzde 43 civarındaydı. Yıllık ÜFE temmuz ayında tahminlerin üzerinde artış göstermiş oldu.

ÜFE temmuzda aylık olarak ise yüzde 2,46 artış gösterdi. ÜFE’deki aylık artış tahmini de yüzde 1,5 olarak bekleniyordu.