Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), daha rasyonel ve şeffaf veri politikası için harekete geçti.

TÜİK bünyesinde, şeffaflığı artırmak ve veri derleme metodolojilerini geliştirmek amacıyla 3 farklı değerlendirme komisyonu kurulacak. Komisyonlarda ekonomistler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer alacak.

3 farklı başlıkta kurulan ve 10 kişiden oluşan komisyonlar enflasyon, işsizlik ve büyüme gibi veri setlerinin metodolojilerini iyileştirme konularına yoğunlaşacak.

TÜİK, Avrupa İstatistik Ofisi iyileştirmeleriyle birlikte Türkiye’ye en uygun sistem için çalışmaları gerçekleştirecek. 1-2 yıl içerisinde verileri değerlendirecek olan ekonomistler ve sivil toplum kuruluşları şu aşamada TÜİK veri hesaplama sistemi hakkında bilgi alıyor.

TÜİK VERİLERİ EKONOMİ KAMUOYUNUN GÜNDEMİNE GELMİŞTİ

TÜİK’in verileri ekonomi kamuoyunda gündeme gelmiş, buna karşı kurumdan verilere yönelik şeffaflık eleştirilerine karşı açıklama yapılmıştı.

Açıklamada, “TÜİK olarak ulusal ve uluslararası normlara göre istatistik üretmekle görevli bir kurumuz. Bu normlar üretilen her istatistiğin bilimsel bir metoda dayanmasını gerekli kılmaktadır. Bu metotlar uluslararası karşılaştırılabilir verilerin üretilebilmesi için Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Dünya Tarım Örgütü gibi birçok uluslararası teşkilat ve kurumun belirlediği standartlardır.

TÜİK olarak bu standartları yakından takip ediyoruz. Neyin ne zaman yapılmasına ilişkin kesin çizgiler bulunuyor, biz de buna uyuyoruz. Bazı kriterlerin yeniden yapılandırılıp güncellenmektedir. Bir diğer güncelleme gerekçesi de geç gelen verilerin hesaplamalara dahil edilmesidir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Kaynak: NTV