Çin’in Myanmar Büyükelçisi Chen Hai, mevcut durumda tüm tarafların şiddet kullanmaktan kaçınması gerektiğini ve Myanmar vatandaşlarının sokağa çıkması nedeniyle insanların temel haklarının korunması gerektiğini söyledi.

Chen, mevcut duruma yanıt olarak pazartesi günü Myanmar medyasından sorular alırken, “Myanmar’daki mevcut gelişme kesinlikle Çin’in görmek istediği şey değil. İstikrarsız hale gelmek ve hatta kaosa düşmek yerine Myanmar’da her şeyin yolunda gitmesini umuyoruz.” dedi.

Myanmar ordusu 1 Şubat’ta kontrolü ele aldı. Askeri devralma sonrasında Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi gözaltına alındı ve bir ticaret kuralını ihlal etmekle suçlandı.

Çin’in Myanmar Büyükelçisi Chen Hai, “Myanmar ordusunun, siyasi partilerinin ve toplumun tüm kesimlerinin Myanmar’ın temel ve uzun vadeli çıkarlarını akılda tutması gerekiyor.” açıklamasını yaparak, sözlerine şöyle devam etti:

“Tüm Myanmar partileri mevcut sorunu diyalog ve istişare yoluyla ele almalı. Myanmar’ın ihtiyacı olan, yüzleşme ile bölünme yerine uzlaşma ve birliktir ki, bunun Myanmar halkının ortak dileği olduğuna inanıyoruz. Çin, Myanmar’ın seçimle ilgili iç tartışmasını bir süredir fark ediyordu ancak Myanmar’daki siyasi değişimden haberdar değildi.”

Büyükelçi, Suu Kyi’nin başkanlık ettiği Ulusal Demokrasi Birliği’nin Çin ile iyi ilişkiler sürdürdüğünü, Çin-Myanmar Ekonomik Koridorunu (CMEC) ve Çin tarafı ile diğer pratik iş birliğini ortaklaşa geliştirmeyi taahhüt ettiğini sözlerine ekledi.

Çin’in Suu Kyi ve diğerlerinin durumunu yakından takip ettiğini kaydeden büyükelçi, “Çin’in bu konuda yapıcı bir rol oynadığını ve oynamaya devam edeceğini” vurguladı.

Büyükelçi ayrıca Çin’in Myanmar ordusuna “Çin uçağı teknisyenleri Myanmar’a taşıdı” veya “Çin, Tamattaw’a güvenlik duvarı inşa etmeye yardım ediyor” gibi yardım ettiği iddialarını da yalanladı.

Chen, “Bunlar tamamen saçma ve hatta saçma suçlamalar. Bu uçaklar Çin ile Myanmar arasındaki normal kargo uçuşlarıdır. Myanmar’dan Çin’e deniz ürünleri ve diğer ihraç ürünleri taşıyorlar. Bu tür söylentilerin tekrarlanmayacağını umuyoruz. Bu gerçek dışı söylemler, perde arkasında gizli güdülere sahip güçler tarafından manipülasyon ve kışkırtma olduğunu kanıtlıyor.” ifadelerini kullandı.