Yüksek Yargı Konseyi’ni fesheden Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, yeni bir konseyin oluşturulacağı kararnamenin hazırlandığını duyurdu.

Tunus Cumhurbaşkanı Said, Kartaca Sarayı’nda düzenlenen kabine toplantısında, Bakanlar Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı resmi sosyal medya hesabında yayımlanan video mesajda Said, “Yüksek Yargı Konseyi, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedilerek yerine başka bir konsey oluşturulacak.” dedi.

Konsey’in feshedilmediğini düşünenlerin varlığından söz eden Said, “Konsey feshedildi, bununla ilgili sorgulanacak bir durum yok. Halk, ülkenin yolsuzluklardan arındırılmasını istiyor, bunun yolu ancak yargının arındırılması ile gerçekleşebilir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Said, Konsey’in yetkilerini aşan bir bağımsızlığa sahip olduğunu savunarak, şöyle devam etti:

“Yargı organı sadece anayasanın belirlediği kanunları herkese tarafsız olarak uygulamakla yükümlü. Yargının bağımsızlığından dem vuran bazı üyelerin sağladıkları maddi menfaatlere ilişkin dosyalar mevcut. Biz yargıya saygılıyız, çalışmalarını ve sorumluluklarının ağırlığını takdir ediyoruz ancak onların tam bağımsız olmalarını bekliyoruz.”

Tunus Adalet Bakanı Leyla Ceffal, dün akşam Cumhurbaşkanı Kays Said ile görüşmesinin ardından yazılı bir açıklama yayımlamıştı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Said’in yargının bağımsızlığının garantörü olan Yüksek Yargı Konseyi’ni sürdürmeye kararlı olduğu ifade edilmişti.

Said, 7 Şubat Pazartesi, Başbakan Necla Buden ile görüşmesinde, Yüksek Yargı Konseyi’nin feshedildiğini duyurmuştu.