9 günlük bayram tatilinin ardından tatilciler rotayı turizm beldelerine çevirdi. Covid-19 nedeniyle iç turizmin sektördeki ağırlığı arttı. Kısa çalışma ödeneğinin devam etmesini isteyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, sektörün; “iç pazarın kıymetini gördüğünü” söyledi.

Kamil Erdoğdu ve Mehmet Kıvanç’ın hazırladığı Dünya Postası programına katılan İşler, 2022’yi hedefleyen planlamalara ilişkin umutlu konuştu:

“Sektör hâlâ gemisini yüzdürüyor, umutlu, 2022’nin hedefleri açısından yeni planlamalar yapılıyor. Çok fazla el değiştirmelerin olmadığını görüyoruz. Bunlar ülkemizin kendi kapasitesine göre gerekli hamleleri yaptığının göstergesidir.”

KISA ÇALIŞMA DEVAM ETMELİ

Sektörün 2022’ye hazırlıklı ve eksiksiz girebilmesi için kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi gerektiğini kaydeden İşler, bu konuda şu gerekçeleri sıraladı:

“Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasıyla ve bu süre içinde verilen desteklerle yetişmiş elemanlarımızı korumak için ciddi bir destek aldığımızı inanıyoruz ama bu yeterli değil. 2022’nin başına kadar bu gemiyi sürmemiz için kısa çalışma ödeneği ve diğer teşviklerin işverenlere ve aynı zamanda çalışanlara verilmesi lazım.

(Kısa çalışma) Şu an için yok ama bekliyoruz. Yüzde 96-97 Türkiye’deki bütün oteller açtı. Açılan bir yerde kısa çalışma ödeneğinin devam ettirilmesi çok makul değil. Bizim beklentimiz sezon sonrasındaki kış döneminde.

Biz elemanlarımızı koruyalım, mağdur olmasınlar, 2022’de her şey normalleşmeye tam anlamıyla döndüğünde sektörde yetişmiş eleman, iş gücü bulabilelim. Elemanlarımız ve personelimiz başka sektörlere kaymasın”

Kısa çalışma ödeneği uzamazsa kalifiye eleman kaybı yaşanacağını kaydeden İşler, “Rakiplerimizle yarışta önemli kozumuzu kaybederiz.” diyerek uyarıyor.

TURİZMİN DELTA KORKUSU

Yeni varyantlarla mücadele etmeyi öğrenmemiz gerekir diyen Mehmet İşler, yeni kapanma senaryolarını ise artık duymak istemediklerini belirtti:

“(Turizm) 61 tane yan sektörü besliyor. Böyle bir olasılık sadece turizmcinin odalarını satamaması riskini beraberinde getirmiyor. Yanındaki 61 tane sektörün de negatif yönde etkilenmesine sebebiyet veriyor. Sadece turizm değil bu yan sektörlerin hiçbiri bunu (kapanma) duymak istemiyor. Umudumuz 2022 ile beraber beyaz bir sayfa açılması ve normalleşmenin çok daha hızlı olması.”

TATİLCİLERE REZERVASYON UYARISI

9 günlük bayram tatilinde turizm beldelerine gidecek olanları rezervasyon yaptırmaları konusunda uyaran ETİK Başkanı İşler, tesislerin yüzde 90’ın üzerinde doluluk oranına ulaştığını açıkladı. Bu yeni dönemde “İç pazarın kıymetini, önemini, değerini bir kez daha gördük” diyen İşler, yeni geliştirdikleri iç pazar odaklı turizm stratejisi hakkında ise şunları kaydetti:

“Türkiye’nin iç pazar payı yüzde 15 yani 85 kişi yurt dışı, 15 kişi yurt içi diye görelim. Bu sefer iç pazarımızı yüzde 25 oranında pazara çıkarmaya çalışıyoruz, pay ayırmayı düşünüyoruz, yurt dışından gelenlere bundan sonra 85 oda değil, 70 oda 65 oda verip geri kalanını iç pazara sunmak istiyoruz.”

FAHİŞ FİYAT TARTIŞMASI

Her turizm sezonu gündeme gelen fahiş fiyat tartışmasına da değinen İşler, şu ifadelerle sözlerini noktaladı:

“Bodrum’da veya Çeşme’nin bazı satış noktalarında söylerken bile ağzımızı yakan fahiş fiyatlar görüyoruz. Bunlar sektöre de zarar veriyor. Biz bunları sektör olarak tasvip etmiyoruz. Müşterisini düşünen iyi bir esnaf, iyi bir tacir fahiş fiyatlarla yola çıkmaz. Fahiş fiyatlarla çıkanlar kısa bir dönem için itibar görür, sürdürülebilir değildir, vur kaç mantığıyla giden müesseselerdir. Bu tesislere gidilmemesini ve belediyelerin buraları doğru denetlemeleri konusunda da sizlerin vasıtasıyla sesleniyoruz.”