Hüseyin Şuekinci’nin hazırlayıp sunduğu Spor Hikâyeleri’nin bu haftaki konuğu, Spor Yazarı Atilla Türker’di.

Muhabirliğe 1979’da Görünüm Gazetesi’nde başlayan ve 42 yıldır kesintisiz mesleğini icra eden Atilla Türker, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2’si haber, 3’ü de köşe yazısı olmak üzere 5 kez büyük ödüle, 2014 yılında ise Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Tanıtım Dalında Şeref Diploması” ödülüne layık görüldü. 70’in üzerinde ödül kazanan deneyimli gazeteci, Türkiye’de en fazla ödül kazanan isimlerin başında geliyor. Türker’in 2003 yılında piyasaya çıkan “Ah şu futbolcular” adlı bir de kitabı bulunuyor.

Spor Hikâyeleri’nde ‘Ah şu futbolcular’ adlı kitabının öyküsünü paylaşan Atilla Türker, kitaptan ilginç örnekler de verdi. 

İLK MAÇINA ÇIKAR GİBİ HEYECANLI, SON MAÇINA ÇIKAR GİBİ CESUR OL

Hakemler için kullanılan “İlk maçına çıkar gibi heyecanlı ol, son maçına çıkar gibi cesur ol” sözünü gazetecilik mesleğinde kendisine düstur edindiğini vurgulayan Türker, her yazısında, her haberinde bu heyecanı duyduğunu söyledi. Yazdığı haberi yayınlamadan önce yüzlerce kez okuduğunu aktaran Türker, yaptığı haberin hakkını veremeyen bir gazetecinin, o mesleği yapmaması gerektiğinin altını çizdi.

BANA GELEN BELGELER BENDEN ÖNCE BAŞKA GAZETECİLERE DE GİDİYOR, YAYINLAYAMIYORLAR

Programın son bölümünde Türk futbolundaki çarpıklıklara değinen ve somut örnekler veren Atilla Türker, yayınladığı birçok kritik belgenin kendisinden önce başka gazetecilere de gittiğini ancak yayınlanmadığını belirtti. 

TÜRK FUTBOLUNDA ÖNCE SAHA DIŞINDAKİ ADALET SAĞLANMALI

“Hakemlerden dolayı saha içinde adalet var mı, yok mu?, tartışması yapıyoruz ama Türk futbolunda önce saha dışındaki adaletin sağlanması gerekiyor.” diyen Atilla Türker, “Türkiye Futbol Federasyonunda (TFF) başta Tahkim Kurulu olmak üzere kurullara eğer güven yeterince yoksa, bu durum, kurulları oluşturan kişilerin icraatlarından kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı. 

TFF TAHKİM KURULU BAŞKANI FUTBOLCULARI DOLANDIRAN MENAJERİN AVUKATI

Türker’in Spor Hikâyeleri’nde Türk futbolundaki çarpıklıklara dair verdiği bazı örnekler ise şöyle:

– TFF Tahkim Kurulu Başkanı ile Disiplin Kurulu Başkanı aynı büroda çalışıyor. Biri diğerinin patronu.

– Tahkim Kurulu Başkanı kim? (Prof. Dr. Murat Balcı) Futbolcuları dolandırdığı için tutuklanan bir menajerin avukatı. ‘Savunma Hakkı’ kutsaldır, evrensel bir kuraldır. Ancak bu durum kesinlikle etik değildir.

– Murat Balcı aynı zamanda Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın da avukatı. Belgesi var, yayınladık.

– Emre Belözoğlu’nun avukatı, Murat Balcı’nın yanında çalışan başka bir avukat. Cansu Şahin.

– Lahana sarması gibi iç içe geçmiş bir durum söz konusu. Bu kurulların bağımsız, özgür, tarafsız olması gerekiyor.