A Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörü Stefan Kuntz, Türk futbolunu Hamit Altıntop’un yapılandıracağını, teknik direktör olarak kendisiyle görüşlerini paylaşacağını bildirdi. Özel röportajda Lig Radyo’nun sorularını yanıtlayan Kuntz, Türk futbolunun daha iyi olması için akademi sisteminin olması gerektiğini, okul-futbol iş birliğinin şart olduğunu vurguladı.

Kritik Portekiz maçı öncesi Riva’da İlker Duralı ve Cüneyt Kaşeler’in sorularını yanıtlayan deneyimli teknik adamın sözlerinden öne çıkanlar şöyle:

“Avrupa ile mücadele etmek için 12 kilometreden az koşamayız. Sıralamada 39’larda olmamızın sebeplerinden biri de bu.

Milli takımdaki oyuncular elit seviyedeki dünya kulüplerinin koşu ve sprint mesafesine ulaşmak zorundalar; yoksa forma şansı bulamazlar!

Almanya 2000’de yapılanmaya başladı. 14 yıl sonra Dünya şampiyonu oldu. Buradaki en büyük sorun sabır! Bir yapı inşa edilmeli ve onun üzerine devam edilmeli.

Türk futbolununun yapılandırılmasında Hamit Altıntop, önemli bir göreve sahip. Bu bir ‘One Man Show’ değil. Hepimiz destek olacağız. Ben de Teknik Direktör olarak fikirlerimi paylaşacağım.

OKUL-FUTBOL İŞ BİRLİĞİ ŞART!

Türkiye’ye Alman modeli getiremezsiniz! Başka bir ülkenin birebir modeli olmaz! Hangi ülke neler yapıyor bakıp senin kendini adapte edebileceğin bir durum üretmen gerekiyor.

Yabancı kuralı Almanya’da da var. Ama orada kulüp yetiştirme ve ülke yetiştirme kuralı var! Sahada Alman oynatma zorunluluğu şeklinde değil.

Türk insanının iyi yönlerini anlatmak, onlar hakkındaki ön yargıları ortadan kaldırmak için elimden geleni yapıyorum. Burada çok mutluyum.

24 Mart’taki Portekiz maçı öncesi oyuncularımın form durumundan memnunum. Enes Ünal harika gidiyor. Dorukhan Toköz sağlıklı olursa kadroda olacak. Portekiz maçı ile ilgili şu sözü verebilirim… Onlara kesinlikle zorluk çıkartacağız! Dünya Kupası’na gidersek ayrı bir kadro planlaması, elenirsek Euro 2024 için ayrı bir planlama yaptık.

Alman milli takımı teknik direktörlüğü için teklif olmasa da en azından bir görüşme yapılmasını, fikrimin sorulmasını isterdim. Ancak Flick doğru seçim!

Hayattaki en önemli pişmanlıklarımdan biri Beşiktaş’ta bir sezon daha kakmamaktır.”