Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) Ankara’da dört kişilik ailenin gıda harcamaları üzerinden ölçümlediği mutfak enflasyonu haziranda yüzde 17’nin üzerine çıktı.

Enflasyonun öncü göstergelerinden biri olarak kabul edilen Türk-İş mutfak enflasyonu verileri haziranda gıda enflasyonunun arttığını gösterdi.

Türk-İş’in çalışanların geçim şartlarını ortaya koymak amacıyla her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın haziran ayı sonuçlarını yayınladı.

Konfederasyonun verilerine göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki yıla göre yüzde 17,84 artış kaydetti. Mayıs ayında bu rakam yüzde 16,07 olmuştu.

Mutfak enflasyonunda aylık veride de artış izlendi. Buna göre haziranda mutfak enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 1,22 artış gösterdi.

Konfederasyonun araştırmasının haziran sonuçlarına göre açlık sınırı haziranda 2.864,82 TL oldu. Bu rakam mayıs ayında 2.830,17 TL olarak kaydedilmişti.

Yoksulluk sınırı ise haziranda 9.331,67 TL oldu.

GRUPLAR BAZINDA MUTFAK ENFLASYONU

Araştırmaya göre süt, yoğurt, peynir grubunda bu ay yine önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Kutuda satılan beyaz peynirde gramaj 700 grama kadar düştü.

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta et yine zamlandı, Kurban Bayramı öncesi kuşbaşı kilogram fiyatı 3 ve kıyma kilogram fiyatı 2 lira artış gösterdi. Tavuk fiyatı genelde aynı kaldı.

Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) bazı marketlerde farklı ürün markalarıyla raflarda yerini aldı ve ortalamada fiyat artışı görüldü.

Mevsim şartlarının beklenen etkisi görülmedi ve yaş sebze-meyve fiyatlarında artış devam etti.

Geçen ay kilogramı ortalama 7,74 TL olan taze sebze-meyve fiyatı bu ay 7,90 TL olarak hesaplandı. Ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay yine 7,21 TL’de kaldı. Ortalama kilogram meyve fiyatı ise bu ay 8,54 TL olarak hesaplandı.

Kaynak: Bloomberght