Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişimleri değerlendirdi.

Türk kulüplerini Avrupa’da ciddi bir hayal kırıklığı beklediğini hatırlatan Behçet Üstün, “Hafta içinde oynanan Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi sonuçlarıyla en kötü kâbusumuz gerek olmak üzere. Kâğıt üzerinde 13. sırada olan Türkiye için ciddi tehdit olan Hırvat ve Çek temsilcileri turu geçerek yollarına devam ediyorlar. Şu anda 17 ve 18 sırada olmalarına rağmen 2022-23 sezonu sıralaması yapılırken Türkiye’yi geçmeleri kesinleşti. Zira bilindiği üzere sıralamalar son beş yılın ortalaması üzerinden yapılıyor. Türkiye’nin ciddi bir ağırlığı olan 2017-18 sezonu puanı (9700) silindiği anda daha da aşağıya ineceğiz.

Önümüzdeki sezon on beşinci sıranın altında kaldığımız anda ki büyük ihtimalle böyle olacak. 2023-24 sezonunda beş yerine dört takımla Avrupa kupalarına katılabileceğiz. ‘Gidenlerde bir şey yapamıyor, ha 4 ha 5’ diye düşünenlere de bir şey diyemiyorum. Haklı olduklarını üzülerek kabul etmek gerekiyor. Şampiyonlar Ligi’ne bir takımla giderken diğer üç takımımız UEFA Konferans Ligi’ne katılabilecekler.

Sıralamadaki konumumuza göre de kaçar ön eleme oynayacakları belirlenecek.

Türkiye şampiyonu 16 veya 17. sırada olursak 2. ön eleme, 18 ve altında kalırsak 1. ön elemeden başlayacak.

Kupa şampiyonumuz da seneye UEFA Avrupa Ligi 3. ön elemeden başlarken, sıralamadaki yerimiz aşağıya inerse bir sonraki sezon UEFA Konferans Ligi’de mücadele edecek.” dedi.

TOKYO OLİMPİYATLARINA YURT DIŞINDAN SEYİRCİ KABUL EDİLMEYECEK

Tokyo Olimpiyatları’ndaki yeni gelişmelere de değinen Behçet Üstün, şöyle konuştu:

“Aslen Tokyo 2020 olması gerekirken pandemi nedeniyle ertelenerek Tokyo 2021 olan olimpiyatların akıbeti merak ediliyordu. Geçen hafta içinde olimpiyatlara yabancı seyirci kabul edilmeyeceği resmen açıklandı.

Tokyo’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Japon hükümeti, Tokyo Olimpiyatları Düzenleme Kurulu, Uluslararası Paralimpik Komitesi ve Tokyo yerel yönetiminin ortak açıklamasına göre yurt dışından seyirci kabul edilemeyecek. Düzenleme Kurulu, yurt dışında satılan bilet sayısının 600 bin olduğunu açıkladı ve bilet paralarını iade edileceğini belirtti.

15 binin üstünde sporcu Olimpiyat Köyü’nde konaklayacak ve çok sıkı sağlık önlemleri alınacak.

Kamuoyu anketlerinde halkın büyük bir çoğunluğu bu koşullarda olimpiyat düzenlenmesine karşı çıkıyor. Bu nedenle yarışmalardaki seyirci durumunun ne olacağı da ciddi bir soru işareti oluşturuyor. Japon seyircilerin alınacağı tribünlerin kapasitesini ve kabul edilecek seyirci sayısı henüz açıklanmış değil. Oxford Üniversitesinin araştırmasına göre, tarihin en pahalı olimpiyatı olacak Tokyo 2021 Japonya’ya ciddi bir yük getirmesine rağmen mecburen alınan bir karar olduğu yorumları var.

Yaz olimpiyat oyunlarına ve paralimpik oyunlara yaklaşık 200 ülkeden 15 binin üstünde sporcunun katılması planlanıyor. Sporcular gelemeden teste tabii tutulacaklar, Japonya’da bir kez daha test yapılacak. Oyunlar süresince olimpiyat köyünde de sıkı önlemler ve testler sürecek. Birçok üst düzey sporcunun oyunlara katılma konusunda endişeli olduğu da biliniyor. Fakat Olimpiyatlar planlandığı şekilde 23 Temmuz’da başlayacak.

Tokyo Olimpiyatları Çin açısından da önemli. Zira ertesi yılda Beijing’de Kış Olimpiyatları yapılacak. Japonya tecrübesi sporcu, seyirci, sağlık önlemleri vs… elbetteki Beijing Kış Olimpiyatlarına ışık tutacaktır.”

SPORUN İÇİNDEKİ FETÖ UZANTILARI TEMİZLENSİN

Spor yorumcusu Üstün, spor ve spor medyası içindeki FETÖ uzantılarının temizlenmesinin önemini belirterek şunları söyledi:

“Önce Fenerbahçe yöneticisi Alper Pirşen’in futbolda FETÖ iddiası, aynı günlerde eski hakem, şimdi şovmen olan Ahmet Çakar’ın ‘üst düzey faal bir hakem Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar’ sözleri Türkiye Futbol Federasyonunu (TFF) harekete geçirdi. Resmi bir açıklama ile savcılığa başvuru yapıldığı açıklandı ve konu hakkında bilgisi olan herkesin bu bilgileri mahkeme ile paylaşması çağrısında bulunuldu.

Savcılık başvurusu oldukça uzun. Vurucu kısmı şöyle:

‘Futbol yorumcusu Ahmet Çakar (…) 7/3/21 tarihli programdaki açıklamalarında “hakemler Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacak” şeklinde duyumları olduğunu ileri sürerek, kendisinin bilgi sahibi olduğunu, fakat kaynağının ismini vermeyeceğini de ifade ettiği görülmektedir.

Tespit edilmesi, incelenmesi ve gerekli tahkikatın yapılması…’

Bakalım TFF’nin başvurusu bu kez ciddiye alınacak mı? bir tahkikat yapılabilecek mi ve bir sonuca ulaşılabilecek mi?

Daha önce defaatle dile getirdiğimiz gibi FETÖ konusunda birçok kurumda yapılan temizlik çabasının spor ve spor medyasında pek de yapılmadığını ifade etmiştik. Bir şekilde bu konuda isteksizlik var her nedense. Umuyorum ki, TFF’nin bu başvurusu bir şeyleri tetiklesin ve sporun içerisindeki FETÖ uzantıları da bir şekilde temizlensin.”