Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişimleri değerlendirdi.

Geçen hafta oynanan Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarındaki sonuçların Türk takımları için kâbus senaryosunu gerçek hale getirdiğini belirten Üstün, “Ekiplerimizin son yıllarda Avrupa’da aldıkları kötü sonuçlarla UEFA sıralamasında giderek aşağıya düşen Türkiye ülke puanı olarak İsviçre, Hırvatistan, Çekya ve Yunanistan ile yarışıyordu. Bu ülkelerin takımları Olympiakos, Dinamo Zagrep, Young Boys ve Slavia Prag Avrupa Ligi’nde rakiplerini eleyerek bir üst tura çıktılar. Bu sonuçlarla Hırvatistan da Türkiye’yi geride bıraktı ve 13. sıraya gerilemiş durumdayız.

UEFA ülke puanı sıralaması son beş yılda toplanan puanlara göre hesaplanıyor. Türkiye’nin kupalarda takımı olmadığından 20 bin 400 puanda kalacağı kesin. Oldukça yüksek bir puana sahip olduğumuz 2016-17 sezonu puanlarımız önümüzdeki yıl olmayacak. Bu da ülkemizin daha da alt sıralara inmesi anlamına geliyor. Sezona 17. sırada başlayacağımız kesin gibi. Kupaya devam eden Slavia Prag ve Olympiakos’un toplayacağı olası puanlar daha aşağılara inmemize neden olabilir. 18, 19.sıralarada inme ihtimalimiz ne yazık ki mevcut.

Sonuç olarak Avrupa kupalarına katılacak takım sayımız şu anda bir eksilmiş durumda. Beş yerine dört takımla katılacağız bundan böyle. Ayrıca doğrudan katılım yerine çoklu ön eleme maçları oynamamız gerekecek.” dedi.

Yeni sıralamaya göre Türk takımlarının kupalara katılımı konusunda da bilgiler veren Üstün, “Bu sıralamalarla kupa şampiyonumuzun Avrupa Ligi’ne katılım hakkı kalmıyor. Lig şampiyonumuz ise Şampiyonlar Ligi play off’unda elenirse Avrupa Ligi gruplarına kalacak. Daha erken turlarda elenmesi halinde ise Avrupa Ligi play off’u oynayacak.

Türkiye şampiyonunun önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılım için yüksek bir şansı halen var. Kupayı kazanan takım kendi ligini de Şampiyonlar Ligi’ne katılacak bir pozisyonda bitirirse açılan ek kontenjanı Türkiye şampiyonu kullanacak. Bunun olması ihtimali de mevcut takımlara ve liglerindeki sıralamalara bakılınca oldukça yüksek. Ancak ilerdeki yıllarda Türkiye şampiyonu gruplara kalabilmek için ön eleme oynamak zorunda kalacak. Üstelik de bir ön elemeden bahsetmiyoruz. Üç veya dört ön elemeden geçmesi gerekiyor ki, son yıllardaki Avrupa sonuçlarımıza bakıldığında ufak çaplı bir mucize gerçekleştirmemiz gerektiği ortada ne yazık ki.

UEFA’nın yeni başlatacağı Konferans Ligi’ne kupa şampiyonumuz ile ligi ikinci ve üçüncü sırada bitirecek takımlarımız katılacak. Ancak yine doğrudan katılım söz konusu değil. Katılımımız birkaç ön eleme maçı sonrasında mümkün olabilecek. Bu söylediklerim önümüzdeki sezon için geçerli elbette. Bu sezon eski şekilde tamamlanacak.” diye konuştu.

TÜRK FUTBOLUNUN AVRUPA’DA İFLASI SÖZ KONUSU

Spor yorumcusu Üstün, Türk futbolunun Avrupa’da tam bir iflası söz konusu olduğuna dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

“Ne yazık ki, bunu değiştirmek için geleceğe dönük hiçbir planlama da ufukta gözükmüyor kulüplerimizde de, Türkiye Futbol Federasyonunda (TFF) da bu konuda bir çalışma mevcut.  Az önce belirttiğim gibi, ülke şampiyonumuz belki de son kes doğrudan katılabilecek Şampiyonlar Ligi’ne. Dolayısıyla da oradan gelecek olan ve Türkiye şartları için çok iyi miktarda geliri de kasasına koyacak. Belki de bu nedenle ligdeki şampiyonluk yarışı saha içi kadar saha dışında da çok sert geçiyor. Suçlamalar, ithamlar, tehditler hemen her gün karşılaştığımız olaylar haline geldi. Belki de kendimize gelebilmemiz için Avrupa’nın dışında kalmak bir fırsat olacaktır önümüzdeki yıllarda.”

FENERBAHÇE YARIŞIN İÇİNDE KALMAYI BAŞARDI

Süper Lig’de oynanan haftanın maçlarını da değerlendiren Üstün, “Galatasaray ve Beşiktaş’ın görece zayıf rakiplerini rahat geçtikleri haftanın en kazançlı takımı hiç kuşkusuz Fenerbahçe oldu. Ciddi eleştiriler altında gittiği Trabzon deplasmanını kazanarak zor bir virajı aldı Fenerbahçe ve yarışın içinde kalmayı başardı. Oldukça ciddi bir kırılma yaşayabilirdi Trabzon’da. Trabzonspor’un şampiyonluk yarışındaki umudunu sürdürebilmek için galibiyetten başka hiçbir skorun işine yaramayacağı bir maçta oyunun kontrolünü Fenerbahçe’ye bu kadar vermesi de haftanın sürprizlerinden oldu. Bu sonuçla şampiyonluk yarışında üç takım tamamen baş başa kaldı diyebiliriz. Trabzonspor veya Hatayspor’un önlerindeki üç takımla olan puan farkını kapatarak ipi göğüsleyebilmesi pek mümkün gözükmüyor kalan haftalarda.

İkili maç haftasındayız yine. Hatta geçen hafta sonunu da düşünürsek üçlü maç haftası bile demek mümkün. Zirvedeki üçlünün martın son haftasına girerken oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe derbisine kadar aynı puan aralığında kalması en olası durum. Elbette ki, kümede kalma mücadelesi veren ekiplerin canını dişine takarak oynayacağını göz önünde bulundurmak lazım ama güç dengelerine baktığımız zaman muhtemelen Beşiktaş-Fenerbahçe maçına kadar aynen puan aralıklarına gidilip belki ondan sonra belki ufak kırılmalar yaşanabilir.

Türk takımlarının Avrupa sahnesinde yeniden yerlerini alabilmeleri için kısır çekişmeleri bırakıp, orta ve uzun vadeli ortak bir planlamada buluşabilmeleri en büyük dileğimiz. Onlar da bunu diliyorlar mı, önümüzdeki aylarda göreceğiz.” açıklamasında bulundu.