Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanları dün Türkiye’de bir araya geldi.

Görüşme, Rus ordusunun 24 Şubat’ta özel bir askeri operasyon başlatmasından bu yana gerçekleştirilen en yüksek düzeyli ikili görüşme olma özelliğini taşıyor.

Türk uzmanlar, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna çatışmalarında oynadığı rolün yanı sıra Rusya-Ukrayna müzakerelerinin geleceği konusunu ele aldı.

Türkiye Dış Politika Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı: “Türkiye açısından söz konusu görüşme diplomatik bir başarıydı. Görüşmeler çatışmaların sona ermesini sağlayamaz ama görüşmelerin devamı için zemin hazırlıyor, sonraki dönemde bir dizi müzakerenin devam etmesi muhtemel ve Türkiye her iki tarafa da bir platform sağlıyor” dedi.

Bağcı ayrıca, “Hâlihazırda, Rusya ve Ukrayna’nın tutumu değişmedi, ancak en azından dış dünyaya mevcut durumun ne olduğunu, nasıl düşündüklerini ve taleplerinin ne olduğunu açıklama fırsatına sahipler” diye konuştu.

Bağcı konuşmasında, Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin sadece Türkiye’nin çabalarıyla sağlanamayacağını savunduğunu belirtti.

Bağcı, “Türkiye’nin söz konusu sorunu çözebileceğini sanmıyorum, çünkü bu Rusya ile Ukrayna arasında bir çatışma ve her iki tarafın da kendi sergilediği tutumu vardır. Rus askerlerinin geri çekilmeyeceğini ve Ukrayna’nın da savaşmaya devam edeceğini biliyoruz, dolayısıyla ateşkesin sağlanması için bir dizi müzakerenin yapılması gerekecektir” dedi.

Ukrayna meselesinin Rusya ve Ukrayna arasındaki ikili ilişkilerin kapsamını çoktan aştığına dikkat çeken Bağcı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), NATO ve Avrupa Birliği’nin (AB) hepsinin ilgili taraflar olduğunu ve Rusya-Ukrayna çatışma diyaloğunun birçok tarafın katılımını gerektirdiğini belirtti.

Diyaloğun sadece Rusya ve Ukrayna arasında değil, ABD ile Rusya ve Avrupa Birliği ile Rusya arasında da gerçekleştirilmesi gerektiğini savunan Bağcı, bunun bir başka düzeyde diyalog olacağının altını çizdi.