CRI Türk Haber Merkezi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yıllık yüzde 7 büyüdüğünü açıkladı.

Piyasa beklentisi ise Türkiye’nin ilk çeyrekte yıllık yüzde 6,7 büyümesi yönündeydi.

YATIRIMLAR YÜZDE 11,4 ARTIŞ GÖSTERDİ

TÜİK verilerine göre ilk çeyrekte sanayi yüzde 11,7, hizmetler yüzde 5,9, tarım yüzde 7,5, inşaat ise yüzde 2,8 büyüme performansı gösterdi.

Yine verilere göre, ilk çeyrekte ihracat yüzde 3,3 artarken, ithalat yüzde 1,1 azaldı. Hanehalkı harcamaları yüzde 7,4, kamu harcaması yüzde 1,3 ve yatırımlar yüzde 11,4 artış gösterdi.

Türkiye pandeminin yaşanmadığı 2019 yılı ilk çeyreğinde yüzde 2,6’lık bir daralma yaşamıştı. Pandemi yılı 2020’nin ilk çeyreğinde ise Türkiye ekonomisi yüzde 4,5 büyüme göstermişti.

ERÇİN, CARİ DENGEYE DİKKAT ÇEKTİ

Aydınlık gazetesi ekonomi yazarı gazeteci Recep Erçin, Türkiye’nin ilk çeyrek büyüme verilerini CRI Türk’e değerlendirdi.

Cari dengedeki açıklara dikkat çeken Erçin şu ifadeleri kullandı:

“Büyümenin dinamiklerine baktığımızda imalat, yatırım ve ihracatın güçlü pozitif etkisini görüyoruz. Özellikle makine teçhizat yatırımlarında son altı çeyrektir aralıksız artış sürüyor. Ancak iş gücü ödemelerinin milli gelir içindeki payında gerileme söz konusu. Bu da yüzde 7’lik büyümeden emekçi kesimlerin aldığı payın azaldığı anlamına geliyor.

Ücretler kısmını bir yana not edersek Türkiye’nin başarmak istediği üretim, yatırım ve ihracat odaklı büyümenin bir pilot uygulamanın bu yılın ilk çeyreğinde başarıldığını söyleyebiliriz. Ancak bu ne kadar kalıcı olacak izleyeceğiz. İkinci çeyrekte de baz etkili güçlü bir büyüme gelecek. Orada başka emarelere bakacağız. Yine yılın ilk üç ayında ihracat büyümeye pozitif katkı sunsa da cari dengede ciddi açıklar verdiğimizi not edelim.”

BAKAN ELVAN YÜZDE 6 ÖNGÖRMÜŞTÜ

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ilk çeyrek büyümesine ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“Büyüme cephesine baktığımızda, yılın ilk çeyreğine ilişkin göstergeler finansal koşullardaki sıkılaşmaya ve piyasa oynaklıklarına rağmen yüzde 6 civarında bir büyümeye işaret ediyor.

Büyümenin kompozisyonunu incelediğimizde ise; iç ve dış talebin daha dengeli olduğu, sürdürülebilir ve kaliteli büyüme hedefimizle uyumlu bir büyüme patikası görüyoruz.”