Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin gündeminde emekli 104 amiralin bildirisi olduğunu belirten İsmet Özçelik, “Bu bildiri nedeniyle 10 amiral gözaltına alındı. Bazı amiraller ifadeye çağrıldı, çok sayıda açıklama yapıldı, kampanyaya dönüştürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrı merak ediliyordu. Erdoğan’ın açıklaması sakinleştirtici bir açıklamaydı, bildirinin art niyetli olduğunu söyledi, Montrö’den çekilme gibi bir durumun olmadığını vurguladı. Cübbeli-takkeli amiral ile ilgili de Milli Savunma Bakanlığının (MSB) gereğini yapacağını kaydetti. Yani Erdoğan olay sonrası çıkan gerilimi biraz rahatlattı. Şimdi gözaltına alınan emekli amirallerin durumu var. Mahkemenin vereceği karara göre de bu tartışma şekillenecek.” dedi.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE CAATSA YAPTIRIMLARI

Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerindeki yeni gelişmelere de değinen Özçelik, “ABD’nin aldığı yeni bir karar ilişkileri yeniden masaya getrdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, CAATSA (Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası) kapsamında Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Başkanı İsmail Demir ile üç kurum yetkilisine uygulanmasına karar verilen yaptırımların 7 Nisan’da yürürlüğe gireceğini duyurdu. SSB’ye olan yaptırımda ‘Rusya ile kurulan ilişkiler’ gerekçe gösterildi. Açıklamada, yaptırım uygulanan kişi ve kurumların; SSB, SSB Başkanı İsmail Demir, SSB Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu ve SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Grup Müdürü Mustafa Alper Deniz olduğu bildirildi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptırımların gerekçesini, ‘SSB’nin, Rusya hükümetinin savunma ve istihbarat kurumlarının parçası olan ya da bu kurumlar adına faaliyet gösteren bir şahısla kasti olarak önemli bir işlem gerçekleştirmesi’ olarak açıkladı. Tabii bu gelişmeler sonrası Türkiye ABD ilişkileri yine gerilim noktasına gidecek.” diye konuştu.

UKRAYNA’NIN NATO ÜYELİĞİ İLE İLGİLİ TARTIŞMALAR BAŞLADI

Gazeteci Özçelik, Ukrayna’daki yaşanan gelişmeler için ise şunları söyledi:

“Ukrayna Donbass bölgesinde yerel güçlerle Ukrayna güvenlik güçleri arsında karşılıklı saldırlar sürüyor. Buradaki yerle güçler Rusya’ya yakın politika izliyorlar. Güvenlik güçleri de onları bastırmak istiyor. ABD, Avrupa Birliği (AB) ve NATO sürekli Ukrayna’ya destek vaadinde bulunuyor. Rusya’da buna karşın sırına asker yığmayı sürdürüyor. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ve Rusya’nın, Ukrayna’nın güneydoğu ile ilgili durumu görüştüğünü bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı da bölgedeki durum ile ilgili Rusya’dan açıklama talep ettiklerini duyurdu. Yani Ukrayna’daki krizin aşılması için ABD ve Rusya kapalı kapılar ardında diplomasiye başlamışlar.

Bu arada Ukrayna’nın NATO üyeliği ile ilgili tartışmalar başladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensiky, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşme sonrası ülkenin doğusundaki savaşı sadece ittifak üyelerinin sona erdirebileceğini söyledi. Daha açık ifadeyle Rusya’ya karşı NATO’ya sarıldı. Bu durum Rusya’yı rahatsız etti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın NATO’ya üye olmasının sadece Donbass’taki durumu kötüleştirebileceği uyarısında bulundu ve ‘NATO üyeliği, insanların düşüncelerini görmezden gelebileceğiniz bir mesele değil. Kendi bağımsızlıklarını ilan eden cumhuriyetlerdeki milyonlarca insana düşüncelerini sorarsanız, NATO üyeliğinin bu insanlar için asla kabul edilemez olduğunu anlarsınız.’ dedi. Yani Ukrayna’nın NATO üyeliğine soyunması ve bu çerçevede NATO’yu arkasına alarak Rusya’ya karşı harekete geçmesi bölgede tansiyonu çok daha yükseltebilir. Rusya da bu konuda uyarıları sürdürüyor.”