Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’deki sığınmacı sorununun son günlerde daha sık gündeme geldiğini ifade eden İsmet Özçelik, Suriyelilerden sonra Afgan göçünün de sayısının giderek arttığını kaydetti.

Suriyelilerin eğitim görmüş olanlarının Avrupa tarafından kabul edildiğini hatırlatan Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Suriyelilerin bir kısmı iş buluyor bir kısmı bulamıyor, AVM’lerin önünde dilendirilenler var. İnsan ticareti gibi bir hale geldi, ucuz iş gücü olarak kullananlar var. Bütün bunlar işsizliğin arttığı ülkemizde tepkilere yol açtı.

Şimdi Afganların gelmesi de toplumumuzda infiale neden oldu. Türkiye’de resmi rakamlarda 4 milyonun üzerinde işsizden söz ediliyor. Türkiye’ye gelen 4 milyon Suriyeli ’den 2 milyonunun kayıt dışı çalıştığı söylenirse bu işsizlik meselesinde nasıl bir tablo ile karşı karşıya kaldığımızı gösteriyor. 2 milyona yakın eğitim çağında çocuk olduğu söyleniyor bunların yarısı okula da gitmiyor. Bu eğitimsiz insanların Türkiye’de kalmaları halinde toplumda yaratacakları sıkıntı da tartışılmaya başlandı.

“ESAD’DAN DEĞİL TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN KAÇTILAR”

Peki, bu sorun nasıl çözülecek? Türkiye bir an önce Suriye yönetimi ile ilişkiye geçmeli, onların Suriye’ye dönmeleri konusunda anlaşmaya varılmalı. Suriye Devlet Başkanı Esad, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çağrı yaptı. ‘Dönün ülkenize.’ dedi. Zaten bu insanlar Esad’dan kaçıp gelmediler ülkeye. DEAŞ, El-Nusra gibi çeşitli terör örgütlerinin baskılarından kaçıp Türkiye’ye gelmişlerdi. Türkiye’de de yanlış bir algı yaratılmaya çalışıyor. Bu insanlarla konuşun Esad’dan kaçıp gelmediler, diğer terör örgütlerinden kaçıp geldiler. Çatışmalardan korktular ve geldiler.

Türkiye, Şam yönetimi ile ilişkiye geçer ve bu konuyu gündeme getirirse bu çabucak çözülebilir bir sorun gibi duruyor.

ORMAN YANGINLARI

Yangınlarla ilgili dün uzunca görüşmeler yaptım. Hakikaten çok ağır bir tablo ile karşı karşıyayız. Zarar çok büyük. Bu yangınların bu kadar seri ve eş zamanlı çıkması kafaları karıştırıyor. Acaba bir terör şüphesi var mı, diye. Manavgat’ta yangın dört yerde aynı anda çıkmış. Fakat bu tür yangınlarda şöyle şeyler oluyor, özellikle çam ormanlarında kozalakların patlaması yangını hızla yayabiliyor. O kozalaklar birkaç kilometre ileriye düşüp orada da yangın çıkarabiliyor. Uzmanların bunu incelemesi lazım.

Türkiye’nin o kadar çok yerinde yangın var ki, şu anda bu ister istemez bir sorgulamayı beraberinde getiriyor. Bir de yangınla mücadele konusu var. Bizim Türk Hava Kurumu’nun (THK) yangın söndürme uçakları vardı. Bunların deposu 4 bin 900 litrelikmiş bakanlık 5 bin litrelik bir standart getirmiş ve THK’nin yangın söndürme uçakları kullanılmamaya başlamış. Bütün bunların yeniden ele alınması gerekiyor. Sadece Türkiye’nin değil, insanlığın malı bu ağaçlar. Sadece bizim değil bütün dünyanın meselesi bu orman yangınları. UNESCO’nun dünya kültür mirası listesi var koruma altına aldığı tarihi yerler var. Ormanların da bence bütün dünyaca koruma altına alınması gerek.

IŞİD’İN YER DEĞİŞTİRMESİ

Örgütün Afganistan’da faaliyete geçtiği söyleniyor. Rusya Savunma Bakanı düzeyinde bir açıklama yapıldı. Rusya Savunma Bakanı Şoygu, IŞİD’lilerin Afganistan’a ilerlediklerini tespit ettiklerini bildirdi. Önümüzdeki dönemde Afganistan’da ciddi terör faaliyetlerinin olacağı görünüyor. ‘Afganistan bunlar için neden cazip?’ Bu soruya baktığımız zaman karşımıza iki şey çıkıyor; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Afganistan’dan hızla çekildi. İki hedefi görünüyor, ABD’nin IŞİD ile uğraştıracağı. Biri, Çin diğeri Orta Asya Cumhuriyetleri. IŞİD’in önümüzdeki günlerdeki görevi Shanghai İş Birliği Örgütü ülkeleri topraklarında istikrarsızlık yaratmak. Bu nedenle IŞİD’in yeni görevi de anlaşılmış oluyor. Bölge ülkeleri de Afganistan’da istikrar istiyor. Taliban, Afganistan topraklarının komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne karşı kullandırılmayacağı sözü veriyor. Taliban da IŞİD’e karşı tavır belirlemiş oluyor. Belli ki, birileri Kuşak ve Yol projesinin önünü kesmek için terör örgütlerinden medet umuyor.”