Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Bölgedeki en sıcak olayın Ermenistan’da yaşandığını belirten İsmet Özçelik, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaşın sonuçlarından biri olarak Ermenistan’da hükümet ile ordu arasında gerilim yaşandığını kaydetti.

Ermenistan’da ordunun, Paşinyan hükümetini istifaya çağırdığını bildiren Özçelik, “Paşinyan ise ordunun istifa çağrısını darbe girişimi olarak nitelendirdi ve destekçilerini sokağa çağırdı. Arkasından da Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu. Paşinyan, ‘Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı’nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır.’ ifadelerini kullandı. Paşinyan daha sonra destekçilerinin düzenlediği mitingde de konuştu. Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’a genelkurmay başkanının görevden alınması kararını gönderdiğini ancak onun bu kararı imzalamadığını açıkladı. Bu durum Sarkisyan’ın darbeye dâhil olacağı anlamına geldiğini vurguladı. Ermenistan yasalarına göre, genelkurmay başkanını başbakan görevden alsa bile cumhurbaşkanı onaylamadıktan sonra bu görevden alma işlemi yerine getirilemiyor. Paşinyan daha sonra Genelkurmay Başkanı Gasparyan’a kendi rızasıyla görevi bırakma çağrısı yaptı. Ülkedeki tüm siyasi güçleri itaatsizlik eylemlerine son vermeye ve diyaloga başlamaya çağırdı. Daha önce Paşinyan erken seçimi görüşmeye hazır olduğunu bildirmişti, fakat mitingdeki konuşmasında bu görüşünden vazgeçtiğini duyurdu. Paşinyan, ‘Bugün meydan erken seçim gündemini uygulamamıza imkân vermedi. Nasıl hareket edeceğimize halk karar verecek.’ dedi. Kremlin Sözcüsü Peskov, Ermenistan’daki gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. Yaşananlar Ermenistan’ın iç işleridir. Ermenistan’daki herkesi itidalli olmaya çağırıyoruz.’ diye konuştu. Ermenistan’da çok gergin bir ortam var.” ifadelerini kullandı.

“ECONOMIST DERGİSİNDE PUTİN VE ERDOĞAN KARDEŞLİĞİNDEN SÖZ EDİLDİ”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye arasındaki S-400 mücadelesinin sürdüğünü vurgulayan İsmet Özçelik, S-400’ler hakkında ABD’den çeşitli açıklamalar geldiğini aktardı. 

ABD’li yetkililerin S-400 konusunda Türkiye’yi suçladığını söyleyen Özçelik, “Türkiye ile ABD arasındaki gerilim ciddi bir noktaya doğru gidiyor. The Economist dergisinde yayımlanan bir makale de bunu doğrular nitelikte. Makalede Putin ve Erdoğan kardeşliğinden söz edildi. Makalede Putin ve Erdoğan kardeşliğinden söz edildi. NATO ülkeleri arasında Rusya’daki Navalnıy olayını kınamayan tek ülkenin Türkiye olduğu vurgulandı. Türkiye’nin NATO’da diğer ülkelerden ayrıştırılması anlamlı. Bu değerlendirmeyi Economist’in yapması ayrıca bir öneme sahip. Brookings raporunda da Nicholas Danford Türkiye’nin ABD’yi bir müttefiktense stratejik bir tehdit olarak gördüğünü yazmıştı. ABD yeni yönetiminin de görüşünün bu olduğu belirtilmişti.” dedi.

CIA’NIN BAŞINA WILLIAM BURNS GETİRİLDİ

ABD’deki yeni yönetimde görevlerin giderek daha da belirginleştiğini dile getiren İsmet Özçelik, ABD Başkanı Joe Biden’ın Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA’nın başkanlığına William Burns’ü getirdiği bilgisini paylaştı.

Senato’da soruları yanıtlayan William Burns’un Çin hakkında açıklamalarda bulunduğuna dikkati çeken Özçelik, “Burns, Çin yönetimine karşı atılacak adımların ABD ulusal güvenliği açısından kilit önem taşıdığını kaydetti. Çin’i otoriter bir hasım olarak nitelendiren Burns, Beijing’in ABD içinde nüfuzunu arttırdığı tespitlerine yer verdi. Şu çok net, ABD ile Çin arasındaki rekabet kızışacak.” diye konuştu.

AL ARABİYA’DAKİ İRAN AÇIKLAMASINA YALANLAMA GELDİ

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Suriye hakkında Türkiye’nin tavrını eleştirdiği iddiasını değerlendiren İsmet Özçelik, “Suudi Arabistan’ın Al Arabiya televizyonunun sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in, ‘Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki askeri varlığını reddediyor ve bu yöndeki politikasını yanlış buluyoruz.’ ifadelerini kullandığı iddia edildi. Bu gelişme üzerine İran Dışişleri Bakanlığı, “Bu sözler temelsizdir ve cevabı hak edecek ciddiyetten yoksundur.” yanıtını verdi. Bir anlamda Zarif’in o sözlerini yalanladı. Son dönemde Türkiye-Çin, Türkiye-Rusya ve Türkiye-İran ilişkilerini olumsuz etkileyecek yalan haberlere rastlıyoruz. Tarafların bu tür haberlere, ikili görüşmelerde doğrulatmadan itibar etmemesi konusunda görüş birliğine vardığı da söyleniyor. Yani bu tür yalanlara karşı Rusya, Çin, Türkiye ve İran son derece dikkatli ve duyarlı davrandıklarını gözlüyoruz.” açıklamasında bulundu.