CRI Türk Haber Merkezi

Bu hafta Türkiye ekonomisini etkileyebilecek gelişmeler yaşanması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 15 Nisan Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında nisan ayı faiz kararını açıklaması bekleniyor.

Birçok uluslararası ve ulusal kuruluş faizlerin sabit tutulacağı beklentisini paylaşırken TCMB’nin faiz kararında sürpriz yapması ihtimali düşük tutuluyor.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Halk Bankası davasının, ABD’de görülmesinin reddedilmesi yönündeki talep bir üst mahkeme tarafından görüşülecek. Mahkemenin bankanın lehine ve ya aleyhine kararlarının ekonomiye etki etmesi beklentisi bulunuyor.

İŞSİZLİK VERİSİ BASKI OLUŞTURUYOR

Haftanın bir diğer önemli gelişmesi ise işsizlik verileriydi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, işsizlik şubat ayına göre martta yaklaşık 250 bin arttı. Atıl işsizlik oranı ise yüzde 28’in üzerinde gerçekleşti.

İşsizlik verilerinin de ekonomi üzerinde baskı oluşturması bekleniyor.

Yarın açıklanacak yıllık ve aylık, perakende satış verileri ile sanayi üretim verilerinin pozitif gelmesinin piyasalara moral olarak yansıması bekleniyor.

Artan Covid-19 vakaları ve ölümler piyasalarda Ramazan ayı boyunca kapanma beklentisi oluştururken, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ya da Cumhurbaşkanlığından gelecek haberler ekonomideki kapanma belirsizliğini netleştirebilir.