Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüs yasakları nedeniyle Türkiye’nin günlerdir normalleşmeyi beklediğini söyleyen İsmet Özçelik, “Nihayet 1 Haziran itibarıyla yeni bir normalleşme süreci başladı. Özelikle esnaf zor durumdaydı. Bu normalleşme ile bir anlamda onların önü de açılmış oldu. Fakat yine de sıkıntılı bir durum var dikkatli olunması gerekiyor. Nitekim normalleşmeyi başlatan ülkelerden olan İngiltere’de vakalar yeniden artmaya başladı yani ihmale gelmiyor. Vaka sayılarında artış olursa yeni önlenmelerin alınması da kaçınılmaz hale geliyor.” diye konuştu.

TÜRKİYE EKONOMİSİ YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 7 BÜYÜDÜ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüdüğünü açıkladığını hatırlatan Özçelik, “Hesaplamalar ile ilgili bazı tartışmalar olsa da ihracatın arttığı ve bu artışın büyümeyi sağladığı ifade ediliyor. Nitekim Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, büyüme rakamlarına ilişkin, ‘İlk çeyrekteki yüzde 7’lik büyümenin yüzde 56’sı net dış talep ve yatırımlardan geldi. Bu, dengeli ve sağlıklı büyümenin göstergesi’ dedi. Hizmet sektöründeki açılmadan sonra bunun büyümeye nasıl yansıyacağını önümüzdeki dönemde göreceğiz. Öte yandan ekonomide sıkıntılar var ve bunun ne kadar daha devam edeceği bilinmiyor. Yapısal kaynaklardan kaynaklanan kırılganlıklar mevcut. Bunula birlikte uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye’ye baskıları var. Döviz kurlarında artışlar var. Birçok olumsuz gelişme de var. Bunun seyrini de önümdeki önümüzdeki aylarda göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA CİDDİ SORUNLAR VAR

Gazeteci İsmet Özçelik, haziran ayında yapılması beklenen Erdoğan-Biden görüşmesi için de şunları söyledi:

“Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman Türkiye’deydi. Görüşme öncesi bir anlamda ön çalışma yapıldı. Görüşme sonrası yapılan açıklamalarda ise olumlu ifadeler kullanıldı. Peki, Türkiye ile ABD arasında yeni bir sayfa açılabilir mi? Şimdi herkes bunu tartışıyor. Bazıları olabileceğini söylese de önümüzde veriler bu konuda ciddi sorunlar olduğunu gösteriyor. Türkiye’deki ABD ile ilişkileri savunanlar bu görüşmeye pek heveslendiler. Fakat ABD Dışişleri Bakan Yardımcı Sherman’ın Türkiye’ye gelirken yanında getirdiği dosyalara bakarsak iş biraz kritik gibi gözüküyor. Öte yandan Türkiye üzerinde insan hakları sopası sallanıyor. Halkbank davası da sopa olarak kullanıyor ve Türkiye tehdit ediliyor. Ekonomik krizin tetiklenmesi… Bütün bunlar Türkiye ile ABD arasında yeni bir sayfanın açılıp açılmayacağı konusunda belirleyici olacak.”

ABD İLE AB ARASINDA YENİ KRİZ

ABD’nin AB liderlerini dinlediği iddiası konusunda değinen Özçelik, “ABD ile Avrupa arasında gerginliğe yol açacak yeni bir gelişme daha ortaya çıktı. ABD’nin aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere çok sayıda Avrupalı üst düzey politikacıyı dinlediği belirlendi. Alman gazetesinde yayınlanan haber ciddi ses getirdi. ‘Acaba gerçek mi?’ tartışması var ama hemen hemen herkes bu olayın gerçek olduğunun farkında. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Danimarka ve ABD’nin Avrupalı liderleri dinlemesinin buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu belirtti. Yani bu gelişmeler ABD ile Avrupa arsında sorunların devam edeceğinin işareti.” tespitinde bulundu.

TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDAKİ UÇUŞLARA YÖNELİK KISITLAMALAR 21 HAZİRAN’A UZATILDI

Gazeteci İsmet Özçelik, Türkiye ile Rusya arasındaki uçuşlara yönelik kısıtlamaların 21 Haziran’a uzatıldığını kaydederek, “Rusya’dan yapılan açıklamada ‘Türkiye ve Tanzanya’daki ağır epidemiyolojik durum dikkate alınarak mevcut uçuş kısıtlamalarını 21 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yönünde kararı alındı.’ ifadeleri kullanıldı. Bu arada Rusya, bugün itibarıyla İngiltere uçuşlarını başlatıyor. Arkasından 10 Haziran’dan başlayarak Avusturya, Macaristan, Lübnan, Lüksemburg, Fas ve Hırvatistan’a gibi birçok ülkeye uçuşlar serbest bırakıldı. Ayrıca Belarus, Yunanistan, Azerbaycan, Ermenistan, Katar, Özbekistan, Tacikistan, Mısır ve Sırbistan’a sefer sayılarının artırılacağı bilgisi verildi. Bununla beraber Moskova-Münih seferleri de yeniden açılıyor. Bütün bunların yanında Türkiye’ye yasağın uzatılması tartışmalara neden oluyor, ‘Acaba olay sadece koronavirüs mü?’ diye. Fakat bizim Rusya’dan aldığımız bilgiler, Rusya’daki dış kaynaklı vakaların yüzde 80’i Türkiye’den kaynaklı. Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov, pandemi nedeniyle Türkiye’ye dönük uçuş kısıtlamalarının kaldırılmasının düşünüldüğünü, ancak iyi haberler duymak için biraz daha beklemek gerektiğini bildirdi.” açıklamasında bulundu.